Tajlandia nałoży 15% podatek od zysków z kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Tajlandia nałoży 15% podatek od zysków z kryptowalut

Mariusz Przepiórka
tajlandia

Władze Tajlandii podjęły decyzję o wprowadzeniu podatku dotyczącego kryptowalut. Zgodnie z planem, wszystkie zyski kryptowalutowe będą obłożone podatkiem w wysokości 15%.

Powołując się na anonimowe źródła w Ministerstwie Finansów, Bangkok Post poinformował, że detaliczni traderzy i górnicy kryptowalutowi zostaną objęci nową strukturą podatkową. Giełdy kryptowalutowe zostały jednak zwolnione z tego podatku. Nowe zasady, które nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone, będą wymagały od tajlandzkich podatników ujawnienia wszystkich zysków z kryptowalut i odprowadzenia 15% podatku.

Władze chcą uzyskać nadzór nad branżą

Prawidłowe naliczenie podatku od zysków z kryptowalut zawsze sprawiało trudności podatnikom na całym świecie. Tajlandzki Urząd Skarbowy może jednak uznać zyski z handlu kryptowalutami za dochód podlegający opodatkowaniu na mocy artykułu 40 Dekretu królewskiego zmieniającego kodeks skarbowy nr 19. Ruch ten następuje, ponieważ władze Tajlandii chcą wzmocnić swój nadzór nad rozwijającą się lokalną branżą kryptowalutową. Eksperci jednak obawiają się sposobu, w jaki zostaną wdrożone nowe podatki, biorąc pod uwagę zdecentralizowaną naturę kryptowalut.

Dodatkowo nie jest jasne, czy zyski kapitałowe będą obciążone podatkiem dopiero po konwersji walut cyfrowych na tajskie bahty, czy również na inne stablecoiny. Kolejnym wyzwaniem do pokonania będzie również ujawnienie działalności tajlandzkich traderów kryptowalutowych na zagranicznych giełdach kryptowalutowych.

Podatki kryptowalutowe stanowią problem dla władz

– Metody nakładania i obliczania podatku powinny być bardziej zwięzłe, jasne i łatwe do zrozumienia. Wiele osób, które znam, chce płacić podatki, ale nie wie, jak je obliczyć – powiedział Akalarp Yimwilai, współzałożyciel i dyrektor generalny Zipmex Thailand, lokalnej giełdy kryptowalutowej.

Nad wprowadzeniem solidnego systemu opodatkowania kryptowalut pracują również inne jurysdykcje, ale w większości przypadków napotykają na przeszkody. Korea Południowa, która już wprowadziła ustawę o podatku od kryptowalut, odłożyła decyzję o zmianie ustawy do 2023 roku.

tajlandia
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.