Ta technologia zabiera Wam prywatność - ostrzega Vitalik Buterin | Wiadomości | CrypS.

Ta technologia zabiera Wam prywatność – ostrzega Vitalik Buterin

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin będący współzałożycielem drugiej co do wielkości kryptowaluty wyraził obawy co do kwestii związanych z prywatnością w nowoczesnych samochodach. Mowa tu o pojazdach połączonych z siecią.


  • Współzałożyciel wyraził obawy dotyczące prywatności w nowoczesnych samochodach, zaznaczając, że wszystkie 25 marek pojazdów ocenionych przez badaczy miało poważne braki w ochronie danych osobowych,
  • Raport wskazuje, iż dane gromadzone przez te “komputery na kołach” są często wykorzystywane nie tylko do obsługi pojazdów, lecz także do celów marketingowych, biznesowych, a nawet są one przekazywane agencjom rządowym.

Vitalik Buterin komentuje kwestie związane z prywatnością

Znany rosyjsko-kanadyjski programista będący twarzą projektu Ethereum odniósł się do raportu opracowanego przez badaczy – Jena Caltridera, Mishy’a Rykova i Zoë MacDonald – w którym zwrócili oni uwagę na istotne problemy związane z prywatnością w dzisiejszych pojazdach. Vitalik Buterin uznał, iż aspekty technologii motoryzacyjnej mogą być często pomijane.

Współzałożyciel ETH zaznaczył, że wszystkie z 25 ocenianych marek samochodów otrzymały etykietę ostrzegawczą dot. poważnych braków w zakresie prywatności.

Te nowoczesne pojazdy często opisywane są, jako “komputery na kołach”. Gromadzą one nadmierną ilość danych osobowych. Dotyczy to m.in. informacji o lokalizacji, po nawyki związane z jazdą, a nawet wywnioskowanie cech osobistych.

Niepokojące staje się to, iż dane te są wykorzystywane nie tylko do obsługi pojazdów, ale także do celów marketingowych oraz biznesowych. Ponadto większość marek samochodowych udostępnia je lub sprzedaje. Co więcej, raport wskazuje, że około 56% z nich przekazuje te informacje agencjom rządowym na żądanie.

Co z równowagą między postępem technologicznym a prywatnością?

Po poruszeniu tematu przez Vitalika Buterina wśród społeczności rozbrzmiała dyskusja na temat równowagi między postępem technologicznym a prywatnością. Nie ulega wątpliwości, iż ten alarmujący poziom gromadzenia i udostępniania danych przez marki samochodowe, wzbudził poważne obawy dot. prywatności zarówno wśród konsumentów, jak i ekspertów.

Podczas gdy część osób oskarżyła współzałożyciela Ethereum o negowanie technologii, inni wyrazili zainteresowanie modernizacją klasycznych samochodów, aby uniknąć współczesnych problemów.

Choć Vitalik Buterin osobiście popiera różne nowe technologie, krytykuje on rozwiązania, które zagrażają prywatności.

Vitalik Buterinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.