Szwedzki rząd oddaje 1,5 miliona dolarów w BTC skazanemu dilerowi narkotyków | Wiadomości | CrypS.

Szwedzki rząd oddaje 1,5 miliona dolarów w BTC skazanemu dilerowi narkotyków

Zerelik Maciej
szwecja darknet narkotyki

Szwedzki rząd znalazł się w sytuacji, w której musi wypłacić BTC o wartości około 1,5 miliona dolarów skazanemu – a następnie osadzonemu w więzieniu – dilerowi narkotyków.

Błąd warty 1,5 mln USD

Dwa lata temu pewien człowiek został skazany w szwedzkim sądzie za nielegalne pozyskanie 36 Bitcoinów poprzez sprzedaż narkotyków w darknecie. Jednak ówczesna prokurator – Tove Kullberg, podczas sprawy, użyła równowartości Bitcoinów w fiatach. Sąd orzekł więc, że mężczyzna powinien zostać pozbawiony nielegalnie zarobionych Bitcoinów o wartości 1,3 miliona koron szwedzkich (100 000 dolarów).

W okresie po skazaniu i uwięzieniu mężczyzny, kryptowaluta wzrosła do takiego stopnia, że szwedzki organ egzekucyjny, którego zadaniem było sprzedanie na aukcji 36 BTC, musiał sprzedać tylko 3 BTC, aby zaspokoić żądania sądu. Pozostały więc 33 BTC o wartości 1,5 miliona dolarów, które zgodnie z prawem muszą zostać zwrócone właścicielowi. Przemawiając na antenie szwedzkiego radia, Kullberg powiedziała, że sposób, w jaki zdecydowała się argumentować swoją sprawę, był z perspektywy czasu „niefortunny pod wieloma względami” i „doprowadził do konsekwencji, których nie była w stanie przewidzieć w tym czasie”. Prokurator dodała:

Lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest zachowanie wartości w Bitcoinie, zysk z przestępstwa powinien wynosić 36 Bitcoinów, niezależnie od tego, jaką wartość ma Bitcoin w danym momencie.

Kullberg podkreśliła również, że ponieważ kryptowaluty nadal są coraz powszechniej akceptowane, organy ścigania powinny zainwestować w edukację swoich pracowników.

Im bardziej zwiększymy poziom wiedzy w organizacji, tym mniej błędów popełnimy.

szwecja darknet narkotyki
reklama
reklama