Szwajcarski think tank chce referendum w sprawie bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Szwajcarski think tank chce referendum w sprawie bitcoina

Mariusz Przepiórka
pierwszy etap nowego prawa związanego z blockchainem i rynkiem kryptowalut wychodzi w szwajcarii

2B4CH, szwajcarski think tank non-profit wspierający państwo w badaniu kryptowalut takich jak bitcoin i technologii blockchain, uruchamia inicjatywę, która może uczynić bitcoin jednym z aktywów rezerwowych kraju. W piątek stowarzyszenie ogłosiło rozpoczęcie zbierania 100 tys. podpisów popierających referendum w sprawie wprowadzenia bitcoina do szwajcarskiej konstytucji federalnej.

Inicjatywa proponuje w szczególności dodanie bitcoina do listy aktywów posiadanych przez szwajcarski bank centralny, co zmieniłoby klauzulę konstytucyjną na: „Narodowy Bank Szwajcarii tworzy wystarczające rezerwy walutowe ze swoich przychodów; część tych rezerw jest przechowywana w złocie i bitcoinie”.

Bitcoin trafi do publicznej debaty

Według założyciela i szefa 2B4CH Yvesa Bennaima, wynik głosowania nie jest tak naprawdę istotny, ponieważ inicjatywa skupia się na zbieraniu podpisów po to, aby propozycja została poddana pod głosowanie.

Jeśli podpisy zostaną zebrane, zgodnie z prawem głosowanie będzie musiało się odbyć, podobnie jak rozmowy i debaty, które pozwolą poinformować i wyedukować obywateli w zakresie kryptowalut. Liczymy, że głosowanie zakończy się sukcesem, ale nawet jeśli nie, sukcesem będzie samo wprowadzenie tematu do debaty publicznej. – powiedział Bennaim.

Jeśli głosowanie zakończy się sukcesem, Narodowy Bank Szwajcarii będzie musiał nauczyć się, jak dodać bitcoiny do swoich rezerw, jak przechowywać je w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Dzięki temu Szwajcaria stałaby się jednym z wiodących krajów w branży kryptowalutowej i uzyskałaby gospodarcze korzyści na wielu poziomach.

Referendum jest odległą perspektywą

Według Bennaima, 2B4CH jest jeszcze na wstępnym etapie projektu i obecnie sprawdza potencjalne zainteresowanie inicjatywą. Kolejne kroki to przedstawienie projektu konfederacji i oficjalne zbieranie podpisów. Po zakończeniu tej fazy upłyną jeszcze miesiące, a może nawet i lata, zanim głosowanie faktycznie się odbędzie.

Założone w Genewie w 2017 roku 2B4CH jest niezależnym stowarzyszeniem non-profit badającym przemiany społeczne i finansowe wywołane przez bitcoina i technologię blockchain, a także wpływ zdecentralizowanych kryptowalut. Think tank liczy mniej niż 20 członków i nie przyjmuje darowizn, chcąc w ten sposób chronić swoją niezależność i prywatność członków.

pierwszy etap nowego prawa związanego z blockchainem i rynkiem kryptowalut wychodzi w szwajcarii
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.