Sztuczna inteligencja za 5 lat zastąpi tę grupę zawodową - wskazuje CEO Stability AI | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja za 5 lat zastąpi tę grupę zawodową – wskazuje CEO Stability AI

Redaktor: Albert Czajkowski
sztuczna-inteligencja-ai

Emad Mostaque, założyciel i dyrektor generalny Stability AI uważa, że zawód programisty zniknie z rynku za pięć lat. 


Powyższe twierdzenie zostało przedstawione podczas rozmowy, gdy przedsiębiorca był gościem nowego odcinka ,,Moonshots and Mindsets Podcast”. Oprócz tego omówiono obecny stan branży AI oraz tematy związane z kodowaniem i regulacjami. 

Przyszłość kodowania według AI

Niestety przyszłość dla programistów nie jest kolorowa. Według analizy Mostaque’a już w chwili obecnej:

41% całego kodu jest generowane przez AI. W ciągu trzech miesięcy staliśmy się bardziej popularni niż bitcoin i ether na GitHubie.

Za firmą Stability AI stoi projekt Stable Diffusion, czyli najpopularniejszy na świecie generator obrazów z otwartym źródłem. Ambicje spółki obejmują jednak znacznie szerszy zakres projektów, od budowania modeli do składania białek, analizy DNA, reakcji chemicznych, po modele językowe i przetwarzanie danych audiowizualnych.

Rozwój AI a regulacje

Mimo szybkich postępów w rozwoju AI, obawy o potencjalny wpływ na świat nie znikają. Emad Mostaque wizualizuje sztuczną inteligencję jako narzędzie, które wzmacnia potencjał człowieka, a nie jako zagrożenie, które go unicestwia. Można powiedzieć, że jego stanowisko jest zbliżone do Vitalika Buterina, który również zaprzeczył obawom o likwidację miejsc pracy z powodu rozwoju AI i kryptowalut.

Ponadto Mostaque podkreśla zaangażowanie swojej firmy w transparentność i demokratyzację dostępu do technologii sztucznej inteligencji. W skład jego zespołu wchodzą m.in. twórcy otwartoźródłowych dużych modeli językowych. Powyższe modele zostały już pobrane ponad 25 milionów razy. Niestety sama popularność projektu może nie wystarczyć, by odnieść sukces.

Trudności finansowe na horyzoncie?

Chociaż Mostaque widzi rosnące znaczenie modeli AI należących do organizacji i rządów, a swoją firmę uznaje za podmiot liczący się na rynku, to niektóre źródła donoszą, że spółka przepaliła znaczną część kapitału pozyskanego od inwestorów. Mimo znaczącego sukcesu Stable Diffusion, który gromadzi ponad dziesięć milionów aktywnych użytkowników dziennie, to sytuacja wygląda w ten sposób, że ich klienci generują tylko niewielki procent zysków.

Chociaż w grudniu 2022 roku startup pozyskał 101 milionów dolarów od różnych funduszy venture capital,  to część kapitału została już wykorzystana i przepalona, a spółka nie posiada dodatkowych środków. Złe gospodarowanie gotówką wynikało chociażby z zakupu firmy stojącej za narzędziem multimedialnym – Clipdrop, a także stylu zarządzania Mostaque’a, który pozwolił naukowcom AI na niekontrolowane korzystanie z drogich serwerów. Właśnie te wydarzenia skłoniły dwóch inwestorów do wątpliwości, czy wezmą udział w kolejnej rundzie finansowania, która czterokrotnie zwiększyłaby wycenę firmy, aż do czterech miliardów dolarów!

Przyszłość Stability AI

W odpowiedzi na doniesienia, Mostaque napisał na Twitterze, że tylko w ciągu ostatnich 48 godzin dziewięć największych funduszy hedgingowych skontaktowało się z nim w sprawie współpracy. 

Jednocześnie wierzy on, że otwarto źródłowe kody AI to “znacznie lepszy model biznesowy” niż zamknięte systemy. Choć Stability AI boryka się z wyzwaniami finansowymi, CEO firmy pozostaje optymistyczny co do jej przyszłości. 

sztuczna-inteligencja-aireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.