Szczepionki na COVID-19 sprzedawane za bitcoiny w Darknecie | Wiadomości | CrypS.

Szczepionki na COVID-19 sprzedawane za bitcoiny w Darknecie

Michał Misiura
szczepionka na covid na sprzedaż w darknecie

Na czarnych rynkach w Darknecie pojawiły się szczepionki na COVID-19. Ich sprzedawcy domagają się zapłaty w bitcoinach i nie dostarczają towaru – donoszą badacze z Check Point.

Średnie ceny wynoszące wcześniej 250 dolarów podwoiły się lub nawet wzrosły poczwórnie i szczepionki oferowane w Darknecie kosztują obecnie od 500 do 1000 dolarów za nieokreśloną dawkę. Na początku grudnia ich reklamy pojawiały się jedynie na 8 stronach w ciemnej sieci. Najnowszy raport badaczy cyberbezpieczeństwa z Check Point donosi o ponad 340 ogłoszeniach o sprzedaży szczepionki na 34 stronach w Darknecie.

Nieudany zakup kontrolny

Naukowcy postanowili sprawdzić jak przebiega zakup. Kontakt z wybranym sprzedawcą odbywał się poprzez aplikację Telegram, która umożliwia wymianę szyfrowanych wiadomości. Badacze zamówili szczepionkę wyprodukowaną w Chinach, której cena wynosiła 750 dolarów. Po uiszczeniu opłaty w bitcoinach i przekazaniu adresu odbioru kontakt ze sprzedawcą się urwał, jego konto zostało usunięte, a paczka nie dotarła do tej pory.

Na czarnych rynkach w ciemnej sieci mają znajdować się także ogłoszenia związane z hurtową sprzedażą szczepionki. Check Point wspomina o ofercie dostarczenia 10 000 fiolek szczepionki (umożliwiających zaszczepienie 5000 osób) w cenie 30 000 dolarów w bitcoinach.

Wnioski z zakupów, sformułowane przez badaczy z Check Point, brzmią:

Niestety, podczas gdy większość z nas szuka nadziei, niektórzy spoglądają na to z chciwością i złośliwością w swoich umysłach, mając na celu kapitalizację obaw ludzi dotyczących Covid-19 oraz ich chęć ochrony przed ryzykiem zakażenia.

Należy zauważyć jednak, że sprawdzenie 1 dostawcy spośród 340 ofert, stanowi niewielką próbę i nie może przekładać się na wnioski dotyczące całego czarnego rynku szczepień. Być może w Darknecie funkcjonują także bardziej wiarygodni sprzedawcy, których przesyłki docierają pod wskazany adres. Innym pytaniem pozostaje kwestia ich jakości i autentyczności.

szczepionka na covid na sprzedaż w darknecie
reklama
reklama