SWIFT zaczyna przyglądać się technologii blockchain | Wiadomości | CrypS.

SWIFT zaczyna przyglądać się technologii blockchain

Redakcja
swift

Międzynarodowy system finansowy SWIFT zaczął badać sposoby wykorzystania technologii blockchain. Taką informację podał Bloomberg, powołując się na wewnętrzny raport firmy.


W ramach eksperymentu z firmą fintech Symbiont, Vanguard, Northern Trust i Citigroup, SWIFT chce przetestować skuteczność blockchaina w komunikowaniu ważnych wydarzeń korporacyjnych, takich jak wypłaty dywidendy lub fuzje.

Sam eksperyment będzie prowadzony na platformie Symbiont o nazwie Assembly. SWIFT wykorzysta smart kontrakty platformy i możliwości blockchaina, aby “stworzyć efekt sieciowy”, obejmujący ponad 11 000 organizacji podłączonych do SWIFT. Eksperyment ma potrwać do końca września. Jeśli wyniki będą pozytywne, SWIFT rozszerzy liczbę uczestników projektu.

Rosja, SWIFT, blockchain – co mają wspólnego?

Tymczasem Federacja Rosyjska chce zastąpić sam SWIFT za pomocą blockchaina. RT-Techpriemka, firma kontrolowana przez Rostec State Corporation, opracowała technologię distributed ledger, która może podobno zastąpić międzynarodowy system bankowy SWIFT.

Przemysłowa platforma blockchain o nazwie CELLS została opracowana przez Nowosybirski Instytut Systemów Oprogramowania. Twierdzi się, że na jej bazie można stworzyć ekosystem produktów programowych.

Petersburski Uniwersytet Państwowy (SPbSU) zamierza również stworzyć “zabójcę SWIFT”. Będzie to “zdecentralizowany międzynarodowy system” międzybankowych komunikatów finansowych “z wykorzystaniem technologii blockchain”.

SPbU przyznaje jednak, że alternatywy dla SWIFT zostały już stworzone przez banki centralne różnych krajów, w tym Rosji i Chin. Jednak według uczelni żaden z tych systemów “nie rozwiązuje kwestii zaufania do niego wszystkich uczestników”.

SPbU nie sprecyzowało, jaką konkretną kombinację technologii zamierza się wykorzystać przy tworzeniu “zdecentralizowanej” alternatywy dla SWIFT.

swiftreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.