Sprzedawca z LocalBitcoins aresztowany w Seattle po prowokacji służb | Wiadomości | CrypS.

Sprzedawca z LocalBitcoins aresztowany w Seattle po prowokacji służb

Marek Lesiuk
localbitcoin prowokacja

Funkcjonariusze amerykańskich agencji federalnych, w tym DEA oraz HSI, zatrzymali mieszkańca stanu Waszyngton, 26-letniego Kennetha Warrena Rhule, pod licznymi zarzutami dotyczącymi prania brudnych pieniędzy, prowadzenia nielicencjonowanej działalności finansowej, a także produkcji i dystrybucji marihuany.

W wyniku operacji, która zdaje się być prowokacją w najbardziej klasycznym rozumieniu tego słowa, od początku zorganizowaną przez stosowne trzyliterowe służby, agenci nawiązali dyskretne kontakty z podejrzanym. Podając się za przedstawicieli świata kryminalnego, podstawieni figuranci siedmiokrotnie dokonywali z panem Rhule „kontrolowanych” transakcji w bitcoinach, wartych łącznie 140 tys dolarów. Mieli w ten sposób lokować fikcyjne zyski z ich działalności w branży sutenerskiej.

Ponadto, agenci wyrazili chęć wejścia w posiadanie marihuany – legalnej  co prawda w stanie Waszyngton, ale silnie regulowanej, a ponadto dalej zakazanej w prawie federalnym – którą Rhule zobowiązał się im sprzedać. Nie będzie zaskoczeniem informacja, że nie posiadał w tym celu stosownej licencji, zaś produkty z szerokiej, proponowanej przez siebie w tym zakresie oferty sprzedawał nielegalnie i z własnych źródeł.

Z brzmienia dokumentów przesłanych do sądu federalnego dla zachodniego dystryktu stanu Waszyngton w Seattle wynika, że nie można wykluczyć także dalszych zarzutów – tym razem dot. złamania prawa imigracyjnego. Rzekoma działalność stręczycielska, prowadzona przez agentów, miała się bowiem jakoby opierać o wykorzystanie nielegalnie sprowadzonych do USA obywatelek Ukrainy stosownego wieku i urody – o czym ci także nie omieszkali poinformować swojego rozmówcę.

Kenneth Rhule dokonywał wielkoskalowych operacji kryptowalutowych na platformie Localbitcoins.com, gdzie występował pod mianem „Gimacut9”. Jak sam przyznawał w nagrywanych rozmowach, miesięcznie operował kwotami rzędu 100 tys. dolarów w bitcoinach.

Akt oskarżenia zaznacza, że cytowany nie dokonywał jakichkolwiek czynności w ramach procedur know your customer – zestawie obecnych w amerykańskim prawie finansowym reguł, wymuszających na instytucjach finansowych obowiązek identyfikacji partnera transakcyjnego, i ułatwiających w ten sposób organom rządowym śledzenie i inwigilację transakcji – i nie żądał od swoich rozmówców okazania dokumentów tożsamości. Może to być uznane za zarzut o tyle osobliwy, że obowiązek ten spoczywa na legalnych i licencjonowanych instytucjach – tymczasem pan Rhule takowej nie prowadził, za co został zresztą osobno oskarżony.

W nagrywanych przez reprezentantów rządu federalnego rozmowach, Rhule wyrażał się pochlebnie o kryptowalucie monero, którą chwalił za wysoki – wyższy jego zdaniem, niż w przypadku bitcoina – poziom oferowanej użytkownikowi anonimowości. W szczególności polecał on ten środek płatniczy w przypadku dokonywania operacji o dyskusyjnej legalności, jako skutecznie utrudniający wykrycie i schwytanie dokonującego. Póki co, zagadką pozostaje jednak, dlaczego nie skorzystał z własnej rady.

W przypadku skazania, grozi mu od od pięciu do stu czterdziestu pięciu (sic!) lat pobytu w instytucji federalnej na koszt podatnika.

localbitcoin prowokacja
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.