Senat USA zatwierdził Janet Yellen na stanowisko sekretarza skarbu | Wiadomości | CrypS.

Senat USA zatwierdził Janet Yellen na stanowisko sekretarza skarbu

Zerelik Maciej
yellen senat zatwierdzona

Senat USA w poniedziałek potwierdził nominację Janet Yellen na stanowisko Sekretarza Skarbu w liczbie głosów 84-15.

Yellen, która od 2014 do 2018 roku kierowała Rezerwą Federalną, jeszcze w październiku twierdziła, że nie jest fanką Bitcoina. Nazwała go też „wysoce spekulacyjnym aktywem”.

Niedawno, podczas procesu potwierdzenia stanowiska, Yellen przedstawiła swoje przemyślenia na temat kryptowalut, które były zupełnie odmienne od jej wcześniejszego przekonania. Teraz Yellen twierdzi, że kryptowaluty mogą być korzystne dla systemu finansowego.

W trakcie ustnych zeznań przed Komisją Finansów Senatu, Yellen odpowiedziała na pytanie o wykorzystanie kryptowalut do finansowania terroryzmu. Sekretarz stwierdziła, że organy regulacyjne i politycy powinni „zbadać, w jaki sposób można ograniczyć ich wykorzystanie”, przynajmniej w nielegalnych działaniach. Jej pisemne zeznania były jednak bardziej ekspansywne:

„Myślę, że ważne jest, byśmy rozważyli korzyści płynące z walut kryptograficznych i innych aktywów cyfrowych oraz potencjał, jaki mają one dla poprawy efektywności systemu finansowego”

– napisała.

Chociaż kryptowaluty mogą być wykorzystywane do finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy, Yellen dodała:

„Myślę, że musimy uważnie przyjrzeć się temu, jak zachęcić do ich wykorzystywania do działań zgodnych z prawem, jednocześnie ograniczając ich wykorzystanie do działań o charakterze złośliwym i nielegalnym”.

Co ważne, przyrzekła również, że będzie „ściśle współpracować z Zarządem Rezerwy Federalnej i innymi federalnymi organami regulacyjnymi ds. bankowości i papierów wartościowych w zakresie wdrażania skutecznych ram regulacyjnych dla tych i innych innowacji technologicznych”.

Taka obietnica to coś, czego od dawna brakowało, mogą to być jednak też słowa rzucone na wiatr. Yellen i Jerome Powell mają już mocne relacje, ponieważ przez sześć lat pracowali razem w banku centralnym.

yellen senat zatwierdzona
reklama
reklama