Senat USA wzywa Facebooka do zatrzymania pilotażu portfela Novi | Wiadomości | CrypS.

Senat USA wzywa Facebooka do zatrzymania pilotażu portfela Novi

Konrad Juszczyk
Portfel cyfrowy Novi gotowy do uruchomienia

Grupa amerykańskich senatorów wezwała Marka Zuckerberga, aby natychmiast zakończył pilotaż cyfrowego portfela Novi i zobowiązał się nie wprowadzać na rynek stablecoina Diem. Wezwanie to nastąpiło tuż po nawiązaniu oficjalnej współpracy z giełdą Coinbase.

Kolejne problemy na drodze Novi

Amerykańscy senatorzy wezwali do natychmiastowego zamknięcia nowego portfela kryptowalut Facebooka zaledwie kilka godzin po jego uruchomieniu we współpracy z Coinbase. W liście otwartym Brian Schatz, Sherrod Brown, Richard Blumenthal, Elizabeth Warren i Tina Smith wyrazili silny sprzeciw wobec wznowionych starań Facebooka o uruchomienie kryptowaluty Diem i portfela cyfrowego Novi.

Facebook po raz kolejny realizuje plany walut cyfrowych w napiętych ramach czasowych i już uruchomił pilotaż sieci infrastruktury płatniczej, mimo że plany te są niezgodne z rzeczywistym krajobrazem regulacji finansowych. – napisali senatorowie w liście do Zuckerberga.

Senatorowie amerykańscy podkreślali, że Facebook wielokrotnie podejmował świadome decyzje biznesowe, aby kontynuować działania, które zaszkodziły jego użytkownikom i szerszemu społeczeństwu, dodając:

Nie można ufać Facebookowi, że będzie zarządzał systemem płatności lub walutą cyfrową, gdy jego dotychczasowa zdolność do zarządzania ryzykiem i zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom okazała się całkowicie niewystarczająca.

Stowarzyszenie Diem, stojące za rozwojem stablecoina, w odpowiedzi na list senatorów zauważyło, że pilot nie miał nic wspólnego z Diemem. Przypomniano też prawodawcom, że Facebook jest jednym z dwudziestu członków stowarzyszenia i błędem jest bezpośrednie kojarzenie go z projektem cyfrowej waluty. W odniesieniu do obaw związanych z wykorzystaniem stablecoina w nielegalnej działalności finansowej, Stowarzyszenie Diem wskazało, że FinCEN dał pozytywne opinie dotyczące systemu kontroli Diem.

Czym jest Diem oraz Novi?

Diem to ambitny projekt stablecoina od Facebooka, wcześniej znany jako Libra, który od lat był przedmiotem intensywnych kontroli i blokad regulacyjnych, w wyniku czego wielu kluczowych partnerów wycofało się z przedsięwzięcia. Novi to z kolei portfel kryptograficzny firmy, przeznaczony do przechowywania tokena Diem i innych stablecoinów. Cały ekosystem ma zostać wprowadzony na globalną skalę, ze względu na ilość użytkowników na portalach należących do Facebooka (prawie 3 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie), jak Instagram (1 miliard), czy WhatsApp (2 miliardy aktywnych użytkowników), stąd też mocne obawy regulatorów o spory wpływ na globalną gospodarkę finansową.

Portfel cyfrowy Novi gotowy do uruchomieniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.