SEC nałożył grzywnę na rapera T.I za udział w nielegalnych ICO | Wiadomości | CrypS.

SEC nałożył grzywnę na rapera T.I za udział w nielegalnych ICO

Zerelik Maciej
raper t.i

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ukarała rapera Clifforda Harrisa Jr, bardziej znanego jako T.I, za udział w dwóch nielegalnych ICO.

Raper zapłaci 75 tys. dolarów kary

Zgodnie z komunikatem prasowym amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z piątku (11 września 2020 r.), T.I, wraz z biznesmenem Ryanem Feltonem i trzema innymi osobami, byli zaangażowani w nielegalny schemat pump and dump. W marcu 2020 r. raper został oczyszczony ze wszystkich zarzutów dotyczących oszustwa.

W 2018 roku poszkodowani inwestorzy pozwali rapera i Feltona po tym, jak nie mogli odzyskać swoich inwestycji. Token FLiK, stworzony w 2017 roku, na początku kosztował sześć centów. Jego cena miała wzrosnąć do prawie 15 dolarów w czasie poniżej 15 miesięcy.

T.I promował tokeny FLiK na swoich kontach w mediach społecznościowych i zachęcał swoich fanów do inwestycji. Co więcej, raper z Atlanty fałszywie twierdził, że jest posiadaczem tych właśnie tokenów, aby zwiększyć swoją wiarygodność.

Oszustwo wyszło na jaw, gdy wartość FLiK spadła, a inwestorzy stracili swoje pieniądze. Mimo, że sąd oddalił zarzuty o oszustwo, publikacja SEC ujawniła, że T.I zapłaci karę cywilną w wysokości 75 000 dolarów. Ponadto, „nie będzie uczestniczył w oferowaniu lub sprzedaży cyfrowych papierów wartościowych przez co najmniej pięć lat”.

Felton, który kontrolował FLiK i platformę CoinSpark, miał zdefraudować fundusze zebrane podczas ICO. Prowadził luksusowe życie, kupując m.in. dom za milion dolarów, Ferrari i inne luksusowe przedmioty.

Celebryci nie gwarantują legalności projektu

W przeszłości, wielokrotnie zdarzało się, że ICO promowane przez gwiazdy i celebrytów, okazywały się być zwykłymi scamami. Jednym z najgłośniejszych tego typu przypadków była sprawa programu CentraTech, który był promowany przez byłego boksera Floyda Mayweathera i producenta DJ Khaleda.

Obie gwiazdy musiały wtedy zapłacić prawie 800 tys. dolarów kary. Khaled i Mayweather otrzymali także zakaz promowania jakichkolwiek programów inwestycyjnych odpowiednio na dwa i trzy lata.

Ponadto, w lutym 2020 r. SEC ukarał aktora Stevena Seagala grzywną w wysokości 350 000 dolarów. Aktor podczas bańki ICO promował Bitcoiin2Gen (B2G) na swoich kontach w mediach społecznościowych.

raper t.i
reklama
reklama