SEC bada powiązania Binance US z animatorami rynku | Wiadomości | CrypS.

SEC bada powiązania Binance US z animatorami rynku

Anna Sutowicz
SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prawdopodobnie wszczęła dochodzenie w sprawie Binance US, filii globalnej giełdy kryptograficznej o podobnej nazwie. Chodzi o relacje Binance US ze stowarzyszonymi animatorami rynku Sigma Chain AG i Merit Peak Ltd, należącymi do założyciela Binance –  Changpenga Zhao.

W 2019 roku giełda kryptowalut Binance została objęta zakazem działania na terenie Stanów Zjednoczonych. By zachować zgodność z amerykańskimi przepisami otworzyła Binance US. Jak podaje wczorajszy raport Wall Street Journal, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) analizuje relacje Binance US z firmami handlowymi Sigma Chain AG i Merit Peak. Jednym z obszarów zainteresowania SEC jest sposób, w jaki Binance US ujawniło swoim klientom powiązania z tymi firmami.

Sigma Chain AG i Merit Peak Ltd. to firmy, które od 2019 roku, krótko po utworzeniu giełdy, zajmują się handlem kryptowalutami jako animatorzy rynku w amerykańskim oddziale Binance. Zapewniają płynność giełdom, kupując i sprzedając aktywa oraz osiągając zysk na każdej transakcji. Prawdopodobnie Zhao, mógł skutecznie kontrolować Sigma Chain i Merit Peak od ubiegłego roku.

Problemy regulacyjne

Brak odpowiednich regulacji kryptowalut powoduje utrudnienia we właściwym badaniu giełd kryptowalut oraz podmiotów stowarzyszonych. By kontynuować badanie, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd musi w pierwszej kolejności udowodnić, że niektóre aktywa cyfrowe oferowane przez Binance US znajdują się w kategorii papierów wartościowych oraz podlegają jej jurysdykcji. Animatorzy rynku utrzymują płynność na rynku handlowym przez ciągłe kupowanie i sprzedawanie aktywów, zarabianie na spreadach bid-ask. Mogą mieć czasami nieuczciwą przewagę nad zwykłymi traderami, zwłaszcza na nieuregulowanych rynkach kryptowalut.

Pierwszy raz SEC wezwał do wyjaśnień amerykański oddział Binance pod koniec 2020 roku.

SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.