SEC bada powiązania Binance US z animatorami rynku | Wiadomości | CrypS.

SEC bada powiązania Binance US z animatorami rynku

Anna Sutowicz
SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prawdopodobnie wszczęła dochodzenie w sprawie Binance US, filii globalnej giełdy kryptograficznej o podobnej nazwie. Chodzi o relacje Binance US ze stowarzyszonymi animatorami rynku Sigma Chain AG i Merit Peak Ltd, należącymi do założyciela Binance –  Changpenga Zhao.

W 2019 roku giełda kryptowalut Binance została objęta zakazem działania na terenie Stanów Zjednoczonych. By zachować zgodność z amerykańskimi przepisami otworzyła Binance US. Jak podaje wczorajszy raport Wall Street Journal, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) analizuje relacje Binance US z firmami handlowymi Sigma Chain AG i Merit Peak. Jednym z obszarów zainteresowania SEC jest sposób, w jaki Binance US ujawniło swoim klientom powiązania z tymi firmami.

Sigma Chain AG i Merit Peak Ltd. to firmy, które od 2019 roku, krótko po utworzeniu giełdy, zajmują się handlem kryptowalutami jako animatorzy rynku w amerykańskim oddziale Binance. Zapewniają płynność giełdom, kupując i sprzedając aktywa oraz osiągając zysk na każdej transakcji. Prawdopodobnie Zhao, mógł skutecznie kontrolować Sigma Chain i Merit Peak od ubiegłego roku.

Problemy regulacyjne

Brak odpowiednich regulacji kryptowalut powoduje utrudnienia we właściwym badaniu giełd kryptowalut oraz podmiotów stowarzyszonych. By kontynuować badanie, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd musi w pierwszej kolejności udowodnić, że niektóre aktywa cyfrowe oferowane przez Binance US znajdują się w kategorii papierów wartościowych oraz podlegają jej jurysdykcji. Animatorzy rynku utrzymują płynność na rynku handlowym przez ciągłe kupowanie i sprzedawanie aktywów, zarabianie na spreadach bid-ask. Mogą mieć czasami nieuczciwą przewagę nad zwykłymi traderami, zwłaszcza na nieuregulowanych rynkach kryptowalut.

Pierwszy raz SEC wezwał do wyjaśnień amerykański oddział Binance pod koniec 2020 roku.

SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.
reklama
reklama