Sberbank uruchomił ETF skupiony na blockchainie | Wiadomości | CrypS.

Sberbank uruchomił ETF skupiony na blockchainie

Zerelik Maciej
sberbank stablecoin

Wiodący rosyjski bank – Sberbank – stworzył blockchainowy ETF śledzący prominentne firmy z branży kryptowalut, takie jak Coinbase i Galaxy Digital. Jest to pierwszy taki produkt w Rosji, który pozwala lokalnym inwestorom zagłębić się w rynek aktywów cyfrowych bez konieczności zakupu, przechowywania lub sprzedaży tokenów.

Sberbank ujawnił, że ETF nazywa się „Sber – Blockchain Economy” i handluje pod symbolem SBBE. ETF podąża za tytułowym indeksem opracowanym przez inwestycyjną spółkę zależną banku – SberCIB. Ten ostatni obejmuje papiery wartościowe spółek, których główna działalność związana jest z technologią blockchain.

W skład indeksu wchodzą także firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie do wydobywania kryptowalut, a nawet podmioty świadczące usługi konsultingowe w tym sektorze.

Niektóre z większych nazw wchodzących w skład portfela SBBE to amerykańska giełda Coinbase, dostawca oprogramowania blockchain Digindex oraz firma inwestycyjna Mike’a Novogratza – Galaxy Digital.

Komentując inicjatywę, Evgeny Zaitsev – dyrektor generalny Sberbanku – stwierdził, że „prawie nie ma już ludzi, którzy nie słyszeli o blockchainie”. Jego zdaniem, technologia ta szybko się rozwija, a śledzenie jej jest po prostu poza możliwościami zwykłego inwestora.

Dodał, że bezpośrednie inwestycje w Bitcoina lub alternatywne monety wiążą się z wysokim ryzykiem. W związku z tym nowy produkt umożliwiłby ludziom inwestowanie nie w aktywa cyfrowe, ale w firmy, które „zapewniają rozwój technologii blockchain”.

sberbank stablecoin
reklama
reklama