Satoshi Nakamoto nie chciał, by bitcoin był przedstawiany jako inwestycja | Wiadomości | CrypS.

Satoshi Nakamoto nie chciał, by bitcoin był przedstawiany jako inwestycja

Jacek Walewski
Twórca bitcoina

Upublicznione parę dni temu e-maile Satoshiego Nakamoto pokazują, że twórca bitcoina ostrzegał przed tym, co od lat robią fani tej kryptowaluty.


  • Satoshi Nakamoto ostrzegał, by mówiąc o BTC nie kłaść nacisku na anonimowość transakcji,
  • Jak wiemy, dziś większość fanów kryptowaluty wskazuje właśnie na ten aspekt.

Satoshi Nakamoto ostrzegał przed charakterystyczną narracją wokół BTC

W piątek upublicznione zostały kolejne e-maile twórcy bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Zostały opublikowane przez Marti’ego Malmi’ego, który współpracował z tajemniczym kryptografem.

Z wiadomości wyłania się nam człowiek z krwi i kości. Satoshi użył w jednym z maili słowa „cholera” i nazwał członka forum Bitcointalk, Xunie, „głupkiem”. Pod koniec listopada 2009 roku, po tym jak Malmi zaproponował mu logo bitcoina (wygenerował je na CoolText.com), Satoshi odrzucił je jako będące „zbyt disco/web-1990”.

Dowiadujemy się także, że że Satoshi nie chciał, by bitcoin był traktowany jako „inwestycja”.

Nie czuję się komfortowo, mówiąc wprost: «potraktuj to jako inwestycję»

– napisał czerwcu 2009 r.

W pewnym momencie dodał, że członkowie społeczności BTC “sami dojdą do takiego wniosku, ale nie możemy tego tak przedstawiać”. Cóż, chyba ciut przecenił naturę ludzką…

W tym samym e-mailu Satoshi przedstawił pomysł nazwania bitcoina „kryptowalutą”. Wskazał jednak, że to nie on jest autorem tego słowa. Ktoś miał mu je podrzucić.

Anonimowość? Lepiej o tym nie mówić!

W 2010 roku Satoshi wszedł też na temat anonimowości, jaką dają transakcje zawarte za pomocą BTC.

Można posługiwać się pseudonimem, ale trzeba zachować ostrożność

– napisał.

Dodał, że jeżeli ludzie uwierzą, że płacenie BTC jest w pełni anonimowe, wówczas ich „reakcja będzie znacznie gorsza, jeśli nie przygotujemy oczekiwań, ostrzegając z wyprzedzeniem, że musisz podjąć środki ostrożności, jeśli naprawdę chcesz, aby [bycie anonimowym] zadziałało”.

Wskazał też na wizerunkowy problem – “anonimowy” brzmiało jego zdaniem “trochę podejrzanie”.

Z innych e-maili dowiadujemy się, że Satoshi tworzył BTC po godzinach, bowiem miał pracę na pełny etat. W lipcu 2009 roku napisał Malmi’emu, że jest „dość zajęty pracą” i potrzebuje przerwy po 18 miesiącach ślęczenia nad kryptowalutą.

Kim z zawodu był Satoshi? Wiele wskazuje na to, że wcale nie programistą. W październikowym e-mailu napisał:

Dobrze jest znów programować!

Twórca bitcoinareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.