Satoshi był Pakistańczykiem - twierdzi autor kolejnej książki o poszukiwaniu twórcy BTC | Wiadomości | CrypS.

Satoshi był Pakistańczykiem – twierdzi autor kolejnej książki o poszukiwaniu twórcy BTC

Mariusz Przepiórka

W ciągu ostatnich 13 lat wiele osób twierdziło, że jest wynalazcą bitcoina, ale żadna z nich nie była w stanie udowodnić tego szerokiej społeczności kryptowalutowej.


Prawie trzy lata temu, w sierpniu 2019 roku, środowisko skupione wokół bitcoina usłyszało o Bilalu Khalidzie i agencji PR o nazwie Ivy McLemore & Associates. Pakistańczyk Bilal Khalid jest również określany jako James Caan lub James Bilal Caan. W 2019 r. opublikował trzyczęściowy wpis na portalu internetowym satoshinrh.com zatytułowany „My Reveal”.

W części pierwszej Khalid twierdzi, że dzieli się „nieznanymi faktami na temat powstania bitcoina” oraz niektórymi „wydarzeniami”, które doprowadziły do jego odejścia. Samozwańczy twórca BTC był promowany przez agencję Ivy McLemore & Associates, która poinformowała o jego wpisach na Twitterze i skontaktowała się z redakcjami.

Kolejny samozwańczy Satoshi

W swoich wpisach Khalid, który twierdzi, że wynalazł bitcoina, dzieli się informacjami na temat chaldejskiej numerologii, która miała wpływ na jego decyzje podczas rzekomego tworzenia oprogramowania. Ujawnia również szczegóły dotyczące BTC wydobytych przez Satoshiego Nakamoto. Zgodnie z jego wersją wydarzeń wszystkie bitcoiny, które posiadał znajdowały się na jednym laptopie Fujitsu, który miał „szyfrowanie na wojskowym poziomie”. Niestety cała fortuna przepadła gdy padł komputer Khalida, który wysłał go do naprawy, zostawiając szczegółowe instrukcje dla obsługi serwisu – „nie dotykać dysku twardego”. Niestety 980 000 bitcoinów, które miały się na nim znajdować, okazały się niemożliwe do odzyskania.

Po informacjach prasowych i tweetach publikowanych przez Ivy McLemore’a, wspomniana relacja z listopada 2019 r. była ostatnim tweetem agencji public relations do 1 czerwca 2022 r. Temat tweeta, który Ivy McLemore opublikował w tym roku, ma związek ze sportem i nie ma nic wspólnego z historią Khalida, jednak w tym miesiącu założyciel agencji, wydał książkę zatytułowaną „Finding Satoshi: The Real Story Behind Mysterious Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto.

Okładka książki Finding Satoshi
Okładka książki Finding Satoshi

Jej opis w serwisie Amazon nie wymienia Khalida z nazwiska, ale stwierdza: Książka daje czytelnikom niepowtarzalną okazję przyłączenia się do reportera w życiowych poszukiwaniach twórcy najlepiej prosperującej inwestycji na świecie. Przyjrzy się 40 kandydatom i dotrze do mało znanego, pozostającego poza zasięgiem radarów podejrzanego, który ma oszałamiające, wcześniej nieopowiedziane sekrety, jakie może znać tylko twórca bitcoina.

reklama
reklama