Samozwańczy twórca Bitcoina rząda usunięcia białej księgi BTC | Wiadomości | CrypS.

Samozwańczy twórca Bitcoina rząda usunięcia białej księgi BTC

Konrad Juszczyk
Craig Wright

Groźby prawne ze strony samozwańczego Satoshiego Nakamoto, Craiga Wrighta, spowodowały, że jedna z pozwanych stron internetowych usunęła to, co, jak twierdzi, jest „jego własnością” dotyczącą Bitcoina. Inni jednak tak łatwo nie chcą się poddać.

Problemy prawne Bitcoin.org i Bitcoincore.org

Craig Wright, australijski informatyk, który twierdzi, że jest wynalazcą Bitcoina, zażądał od Bitcoin.org i Bitcoincore.org usunięcia białej księgi Bitcoina, oskarżając je o naruszenie praw autorskich i innej własności intelektualnej. Adwokat twierdził, że Wright, jako wynalazca Bitcoina, był właścicielem praw autorskich do białej księgi Bitcoin. Zważając na ten fakt, Wright ma posiadać nazwę i znak towarowy Bitcoin, do dwóch wymienionych powyżej stron internetowych.

Bitcoin.org i Bitcoincore.org otrzymały powiadomienia od prawników w środę. To ponoć nie pierwszy raz, kiedy Wright wysuwa takie twierdzenia. W 2019 roku podjął co najmniej dwie próby dochodzenia praw autorskich do BTC. Bitcoin.org odmówił usunięcia białej księgi, podczas gdy Bitcoincore.org poddał się. Właściciel portalu Bitcoin Core, odpowiedział na zarzuty, mówiąc swoim odbiorcom na Twitterze, że nie będzie męczennikiem za BTC, a zadanie utrzymywania bezpieczeństwa zależy od jego posiadaczy.

Za to Cobra z Bitcoin.org nazwał wszystkie roszczenia prawnika Craiga „fałszywymi i bezpodstawnymi”. Wyjaśnił odmowę usunięcia białej księgi bitcoinów z witryny faktem, że dokument miał licencję MIT, co oznacza jego bezpłatną dystrybucję. Dodatkowo skrytykował działania Bitcoincore i upewnił użytkowników, że portal Bitcoin.org będzie nadal publikować białą księgę Bitcoin, a inne witryny powinny pójść z ich przykładem.

Niestety, bez konsultacji z nami, programiści Bitcoin Core usunęli oficjalny dokument Bitcoin z bitcoincore.org, w odpowiedzi na zarzuty o naruszenie praw autorskich, uwiarygadniając fałszywe roszczenia. Poddając się w ten sposób, Bitcoin Core pożyczył „amunicję” wrogom Bitcoina, zaangażował się w autocenzurę i naruszył jego integralność. – powiedział Cobra.

Cobra przypomniał również, że Satoshi Nakamoto jest właścicielem klucza publicznego PGP, dzięki któremu może zweryfikować swoją tożsamość, i zauważył, że Craig Wright jeszcze tego nie zrobił.

Craig Wright
reklama
reklama