Salwador: Prezydent Bukele nazywa amerykańskich senatorów "boomerami" | Wiadomości | CrypS.

Salwador: Prezydent Bukele nazywa amerykańskich senatorów „boomerami”

Anna Sutowicz
Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele nazwał amerykańskich senatorów „boomerami” i stwierdził, że powinni przestać mieszać się w sprawy jego kraju. Chodzi o ustawę o odpowiedzialności za kryptowaluty w Salwadorze.

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, skrytykował amerykańskich senatorów, którzy zażądali dochodzenia w sprawie zagrożeń związanych z przyjęciem bitcoina przez jego kraj.

Przyjęcie bitcoinów przez Salwador może być zagrożeniem dla amerykańskiego systemu finansowego. Taki pogląd wyrazili senatorowie: przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Bob Menendez (DN.J.), senator James Risch (R-Idaho) i sen. Bill Cassidy (R-La.). Wezwali Departament Stanu do przeglądu ustawy o bitcoinach w Salwadorze oraz do opracowania planu na wypadek konieczności łagodzenia potencjalnych zagrożeń. 

Senator Stanów Zjednoczonych Jim Risch (R-Idaho) w opublikowanym w środę oświadczeniu powiedział, że:

Przyjęcie przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego budzi poważne obawy dotyczące stabilności gospodarczej i integralności finansowej wrażliwego partnera handlowego USA w Ameryce Środkowej. Ta nowa polityka może osłabić amerykańską politykę sankcji, wzmacniając pozycję złośliwych aktorów, takich jak Chiny i zorganizowane organizacje przestępcze. Nasze ponadpartyjne ustawodawstwo ma na celu większą jasność co do polityki Salwadoru i wymaga, aby administracja złagodziła potencjalne ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego.

Prezydent Salwadoru: OK „boomerzy”…

Ustawodawstwo szybko spotkało się z ostrą naganą ze strony prezydenta Salwadoru. Odpowiedział na Twitterze nazywając prawodawców „boomerami”.

Bukele napisał:

Nie jesteśmy twoją kolonią ani twoim podwórkiem. Trzymaj się z dala od naszych wewnętrznych spraw. Nie próbuj kontrolować czegoś, czego nie możesz kontrolować.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) już w styczniu wzywał Salwador by zrezygnował z bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Instytucja powoływała się na ryzyko dla stabilności finansowej i ochronę konsumentów.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze
reklama
reklama