Sąd nakazał giełdzie Bitfinex przekazanie dokumentów związanych z Tetherem | Wiadomości | CrypS.

Sąd nakazał giełdzie Bitfinex przekazanie dokumentów związanych z Tetherem

Mariusz Przepiórka
bitfinex i tether

Bitfinex i Tether muszą przekazać dokumenty dotyczące ich związków finansowych prokuratorowi generalnemu stanu Nowy Jork. Taką decyzję ponownie podjął sędzia Joel M. Cohen prowadzący sprawę w Sądzie Najwyższym stanu Nowy Jork. Tym samym sąd podtrzymał wcześniejsze decyzje nakazujące przekazanie dokumentów.

Podczas trwającego godzinę posiedzenia sądu, radcy prawni obu spółek argumentowali, że przekazanie dokumentów nie jest możliwe ze względu na ich dużą objętość i samo przygotowanie zajmie wiele czasu. Prokurator jednak utrzymuje, że dokumentacja, którą otrzymał dotychczas, jest niewystarczająca, mimo upływu wyznaczonego wcześniej czasu. Sędzia Cohen nie wyznaczył terminu, zostawiając tę decyzję innemu sędziemu, ale przyznał, że należy wskazać ostateczny termin udostępnienia dokumentacji. Jednocześnie przedłużył zakaz udzielania pożyczek giełdzie Bitfinex przez Tether.

Sprawa między Bitfinex i prokuraturą generalną Nowego Jorku rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku. Wówczas prokuratura, na podstawie decyzji sądu, zwróciła się do giełdy o przekazanie dokumentacji finansowej giełdy oraz historii transakcji do spółki Tether. Obie spółki mają tych samych właścicieli i kluczowych członków zarządów. Ilość dokumentów istotnie może być ogromna, ponieważ dotyczy wszystkich spraw związanych z USDT. Prokuratura nie zamierza jednak ustępować.

Spółki niezadowolone z decyzji sądu

Cała sprawa dotyczy przede wszystkim pożyczek udzielanych giełdzie przez spółkę Tether. Prokuratura domaga się wyjaśnień w zakresie wykorzystania m.in. 600 mln USD pierwszej takiej pożyczki. Prokuratura chce również wiedzieć dlaczego takie transfery pieniężne były konieczne.

Charles Michael, adwokat reprezentujący Bitfinex, stwierdził, że po 17 miesiącach warunki handlowe zasadniczo się zmieniły i nie istnieją już żadne okoliczności, które mogły wówczas stanowić zagrożenie dla klientów giełdy. Dlatego uznał, że przedłużenie sądowego zakazu udzielania pożyczek jest nieuzasadnione. Prawnik wskazał również, że rynek wysoko ocenia wiarygodność Bitfinex i Tether, o czym świadczą tokeny o wartości 15 mld USD znajdujące się na rynku.

bitfinex i tether
reklama
reklama