Sąd Najwyższy Indii orzeka na korzyść kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Sąd Najwyższy Indii orzeka na korzyść kryptowalut

Michał Misiura
giełdy kryptowalut walczą z bankiem centralnym indii podważając zakaz obrotu bitcoinem

Po prawie dwóch latach wykluczenia kryptowalut z ekosystemu finansowego, Najwyższy Sąd Indii uznaje zakaz banku centralnego za niekonstytucyjny. Decyzja może otworzyć drogę 3 z największych gospodarek Azji do upowszechnienia się cyfrowych aktywów i technologii blockchain

Dzisiejszego rana społeczność krypto na całym świecie powitały optymistyczne wieści Indii. Skład sądu najwyższej instancji orzekł, że zakaz nałożony na branżę kryptowalut nie powinien obowiązywać. Tym samym doszło do zwycięstwa giełd i start-upów w sporze z Bankiem Rezerw Indii.

Ogłoszona w kwietniu 2018 roku decyzja indyjskiego banku centralnego niemal całkowicie zdławiła rynek kryptowalut w tym kraju. Instytucja nakazała podmiotom świadczącym tradycyjne usługi finansowe zerwać wszystkie więzi z osobami fizycznymi lub firmami handlującymi wirtualną walutą, taką jak Bitcoin. Zakaz ten doprowadził do upadku wielu lokalnych start-upów i giełd kryptowalut.

Cytowany przez Reuters, prezes indyjskiej giełdy WazirX, mówił:

Inwestycje zostały wstrzymane, a nowo powstałe firmy trzymały się z daleka od rozpoczynania działalności w przestrzeni kryptograficznej i blockchain w Indiach, co zmieni się teraz, gdy Sąd Najwyższy stwierdził, że okólnik RBI był niekonstytucyjny.

Decyzja Indyjskiego Sądu Najwyższego jest pewnym przełomem dla branży. Nie oznacza jednak całkowitego usunięcia barier. Indyjski rząd kontynuuje bowiem twardy kurs przeciwko kryptowalutom. Do ostatnich pomysłów ogłoszonych przez jego specjalny panel należy kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny za handel krypto. Ponadto indyjskie władze często ostrzegały przed bitcoinem i cyfrowymi środkami. Rząd nie podjął jednak wiążących decyzji, a opinia Sądu Najwyższego może sprawić, że Indie otworzą się na kryptowaluty.

giełdy kryptowalut walczą z bankiem centralnym indii podważając zakaz obrotu bitcoinemreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.