Rząd wojskowy Myanmaru proponuje karę więzienia użytkownikom VPN i waluty cyfrowej | Wiadomości | CrypS.

Rząd wojskowy Myanmaru proponuje karę więzienia użytkownikom VPN i waluty cyfrowej

Anna Sutowicz
Birma flaga

Rządzone przez wojsko władze Birmy proponują uchwalenie przepisów dotyczących użytkowania wirtualnych sieci prywatnych (VPN) i walut cyfrowych. Po zmianach w prawie, osobom, które dopuszczą się naruszenia nowych przepisów, będzie groziła kara więzienia i/lub kara grzywny.

Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie z 13 stycznia, został podpisany przez Soe Theina, czyli stałego sekretarza wojskowego ministerstwa transportu i komunikacji. Ustawa zakazuje korzystania z wirtualnych sieci prywatnych i walut cyfrowych pod groźbą kary.

Jaka kara?

Wedle raportu opublikowanego przez The Register, osobom, które zostaną przyłapane na korzystaniu z wirtualnych sieci prywatnych będzie groziła kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 3 lat i/lub kara grzywny w wysokości 2800 USD albo 5 mln Myanmar Kyats. Użytkownikom waluty cyfrowej natomiast, będzie groziła kara pozbawienia wolności na okres od 6 miesięcy do 1 roku i/lub kara grzywny w wysokości do 2800 USD.

Przepisy zaproponowane przez rząd wojskowy mają również zmusić dostawców usług do podawania danych osobowych użytkowników na wniosek władz.

Propozycja spotkała się z krytyką

Pierwszą wersję ustawy, zaproponowaną w lutym ubiegłego roku odrzucono po sprzeciwie przemysłu i społeczeństwa obywatelskiego.

Obecną wersję skomentował dyrektor Netblocks, Alp Toker:

Proponowany projekt ustawy jest drakoński, nawet jak na standardy armii birmańskiej [Myanmaru].

W opinii Tokera, sieci VPN to jeden ze sposobów, za pośrednictwem których Birma mogła utrzymywać kontakt z resztą świata, po tym jak wojskowi władcy kraju zablokowali platformy mediów społecznościowych.

Zmiany te z pewnoscią będą miały istotny wpływ na prawa człowieka i mowę polityczną. Co ostatecznie zapewne przyczyni się do zmian nastrojów publicznych przeciwko rządom wojskowym.

Projekt ustawy obecnie oczekuje na komentarze. Obywatele będą mogli komentować projekt do 28 stycznia 2022 roku. Bank Centralny Birmy już w 2020 roku próbował zablokować handel kryptowalutami. 

Birma flaga
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.