Ruszył nabór do pierwszej polskiej piaskownicy blockchain | Wiadomości | CrypS.

Ruszył nabór do pierwszej polskiej piaskownicy blockchain

Konrad Juszczyk
Polski projekt na piaskownice blockchain w Polsce

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) z partnerami finansowymi stworzyła darmową platformę Sandbox Blockchain dla startupów. Rozwiązanie ma pozwolić firmom na testowanie usług opartych na technologii blockchain dla sektora finansowego i nie tylko.

Platforma udostępniona przez KIR oraz partnerów (m.in. PKO BP, IBM czy FinTech Poland) jest sandboxem, czyli systemem zamkniętym symulującym docelowe środowisko działania. Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain, lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym.

Ideą projektu jest rozwinięcie polskiej gospodarki pod kątem technologicznym oraz wspieranie przedsiębiorczości. Korzyści z użytku technologii rozproszonej bazy danych w Polsce są nadal niezbadane. Nowo powstała platforma ma to zmienić poprzez wsparcie i promocję wybitnych projektów oraz firm. Umożliwi ona również firmom dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych, co na początku drogi startupów jest istotne.

Jak ma to działać?

Do udziału w pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej może się zgłosić każda firma, chcąca przetestować swoje pomysły w warunkach bezpiecznego i wydajnego środowiska produkcyjnego. Pierwszy etap naboru uczestników projektu odbędzie się na oficjalnej stronie projektu.

Uruchomienie piaskownicy blockchain to wspólna inicjatywa instytucji i firm od lat działających na rzecz rozwoju polskiego sektora technologicznego. Przedsięwzięcie ma szanse zwiększyć innowacyjność naszego rynku poprzez zminimalizowanie bariery wejścia dla awangardy firm gotowych do budowania swojej oferty w oparciu o technologię blockchain.

Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR powiedział: „Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży”.

Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów. Branża ta z pewnością ma ogromny potencjał, jednak na drodze stoi ogrom barier, które trzeba pokonać w postaci wymaganych zasobów i otoczenia umożliwiającego testy. Projekt Sandbox Blockchain jest odpowiedzią na te wyzwania.

Polski projekt na piaskownice blockchain w Polsce
reklama
reklama