Rumunia dokonała nalotów na ukrywających zyski z kryptowalut

Rumunia dokonała nalotów na ukrywających zyski z kryptowalut

Anna Sutowicz
Rumunia naloty na osoby podejrzane o ukrywanie dochodów z operacji kryptowalutowych

Władze Rumunii przeprowadziły kilkanaście nalotów na osoby podejrzane o ukrywanie dochodów z operacji kryptowalutowych. 


Jesienią zeszłego roku policja i urzędnicy podatkowi w Rumunii przeprowadzili 17 nalotów w ramach dochodzenia w sprawie osób oskarżonych o ukrywanie dochodów z handlu kryptowalutami i unikanie podatków. Takie informacje podają lokalne media. Cristian Roman, wspólnik w kancelarii prawnej Iordăchescu & Asociații powiedział, że przeszukiwano adresy w stołecznym Bukareszcie, a także w hrabstwach Dâmbovița, Ilfov i Olt.

Władze Rumunii ścigają ukrywających zyski z kryptowalut

Operacja została przeprowadzona po tym, jak jednostka Narodowej Agencji Administracji Skarbowej (ANAF) do spraw zwalczania oszustw podatkowych rozpoczęła latem zeszłego roku dochodzenie dot. wpływów z handlu kryptowalutami otrzymanych w latach 2016-2021 za pośrednictwem różnych platform, takich jak Binance, KuCoin, Maiar, Bitmart i FTX.

Wówczas inspektorzy podatkowi ustalili, że 63 rumuńskich obywateli uzyskało dochody w wysokości ponad 131 mln euro. Osoby te nie zgłosiły aktywów cyfrowych o wartości ponad 48 milionów euro w swoich zeznaniach podatkowych.

ANAF wyjaśnił, że jego działania były częścią dążenia do zwiększenia opodatkowania i przestrzegania przepisów przez podatników. Zgodnie z przyjętymi przez parlament w 2019 roku poprawkami do rumuńskiego kodeksu podatkowego, dochody wynikające z transferu walut wirtualnych podlegają opodatkowaniu według stawki 10% od zysków kapitałowych przekraczających roczny próg 600 lei (około 130 dolarów).

Rumunia naloty na osoby podejrzane o ukrywanie dochodów z operacji kryptowalutowychreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.