Rosyjski rząd dotuje kopalnie bitcoinów na Syberii

Rosyjski rząd dotuje kopalnie bitcoinów na Syberii

Anna Sutowicz
Rząd Rosji dofinansuje centrum miningu

Rząd Rosji dofinansuje obiekt do wydobywania kryptowalut na Syberii. Nowe centrum będzie posiadało 30 000 maszyn do miningu i zatrudni 100 pracowników.


Państwowa Korporacja Rozwoju Dalekiego Wschodu ogłosiła uruchomienie centrum miningu we wschodniej Syberii. Dzięki bezpośredniemu wsparciu rządu, w Buriacji powstanie obiekt do wydobywania kryptowalut o wartości 12 mln USD. Jego otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku – podają lokalne media.

Obiekt będzie posiadał 30 tysięcy maszyn górniczych, ma zatrudniać 100 pracowników, zużywać 100 megawatów z sieci energetycznej i będzie prowadzony przez BitRiver, rosyjskiego dostawcę usług kolokacyjnych w zakresie wydobycia kryptowalut. Centrum wydobywcze będzie korzystać z szerokiego wachlarza zachęt, od zerowych podatków gruntowych i majątkowych po obniżoną stawkę podatku dochodowego. Ceny energii elektrycznej dla operatora górniczego zostaną obniżone o połowę.

Wsparcie rządowe można wyjaśnić statusem prawnym Buriacji, która jest terytorium zaawansowanego rozwoju oraz specjalną strefą ekonomiczną zachęcającą do krajowych i zagranicznych inwestycji. Natomiast Korporacja Rozwoju Dalekiego Wschodu jest spółką zależną Ministerstwa Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki, a przy tym specjalizuje się we wspieraniu projektów inwestycyjnych.

Kryptowaluty w Rosji

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, rosyjski rząd odwrócił swoje antykryptowalutowe stanowisko, przede wszystkim w kwestii miningu. W lipcu ubiegłego roku państwowy gigant gazowy Gazprom Nieft zawarł partnerstwo z BitRiver, aby zapewnić mu energię elektryczną wytwarzaną z gazu naftowego. W jej ramach BitRiver rozpoczął rozwój infrastruktury cyfrowej na polach naftowych, gdzie Gazprom dostarcza gaz flarowy dla urządzeń do wydobywania kryptowalut.

Rząd Rosji dofinansuje centrum miningureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.