Rosyjski cyberprzestępca skazany przez amerykański sąd | Wiadomości | CrypS.

Rosyjski cyberprzestępca skazany przez amerykański sąd

Mariusz Przepiórka
obywatel Rosji został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za udział w skomplikowanym procederze wykradania wrażliwych danych osobowych

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że obywatel Rosji został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za udział w skomplikowanym procederze wykradania wrażliwych danych osobowych i firmowych. Według sądu, jego działalność przyczyniła się do strat w wysokości ponad 100 mln USD.

36-letni Aleksandr Brovko, pochodzący z Czech, w lutym bieżącego roku przyznał się do winy. Prokuratura zarzucała mu, że był aktywnym członkiem wielu forów internetowych służących rosyjskojęzycznym cyberprzestępcom do gromadzenia i wymiany informacji oraz narzędzi. Brovko przez ponad 10 lat miał uczestniczyć w procederze polegającym na wykradaniu danych osobowych i finansowych obywateli USA. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, śledztwo i zasądzony wyrok dowodzą, że współpraca z zagranicznymi partnerami układa się znakomicie i sprawiedliwość może dosięgnąć przestępców w każdym miejscu świata.

Aleksandr Brovko wykorzystywał swe informatyczne zdolności do przeprowadzania kradzieży danych. Straty w wysokości 100 mln USD świadczą o dużej skali jego działalności. Zdaniem prokuratury, śledztwo jest także przykładem misji amerykańskich służb specjalnych. Funkcjonariusze podkreślają, że ochrona infrastruktury finansowej jest jednym z priorytetów w zakresie bezpieczeństwa.

Szeroka skala działalności hakera

Z dokumentów sądowych wynika, że w latach 2007 – 2019 Brovko ściśle współpracował z innymi cyberprzestępcami. Celem współpracy było m.in. spieniężenie ogromnych ilości danych skradzionych przez „botnety”. Brovko, napisał skrypty oprogramowania botnetów i przeprowadził ręczne wyszukiwanie danych w celu wyodrębnienia informacji, które można łatwo sprzedać, takich jak dane osobowe i dane bankowości internetowej. Skazany zweryfikował również ważność skradzionych danych uwierzytelniających konta, a nawet ocenił, czy jest na nich wystarczająca ilość środków.

Z akt sprawy wynika również, że Brovko posiadał ponad 200 tys. nieautoryzowanych urządzeń dostępu, które rozprowadzał. Urządzenia dostępu były wyposażone w dane osobowe lub dane konta bankowego. Zgodnie z wytycznymi amerykańskich organów ścigania, szacowana wartość strat w tym przypadku została oceniona na ponad 100 mln USD.

obywatel Rosji został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za udział w skomplikowanym procederze wykradania wrażliwych danych osobowych
reklama
reklama