Rosyjscy scamerzy sprzedają rodakom "narodową kryptowalutę" | Wiadomości | CrypS.

Rosyjscy scamerzy sprzedają rodakom „narodową kryptowalutę”

Dawid Kucharczyk
Rosja tworzy usługę do śledzenia posiadaczy kryptowalut

Nieznani sprawcy zorganizowali w Rosji mailing zapowiadający uruchomienie „państwowej kryptowaluty”. Takie informacje przekazują eksperci z Kaspersky Lab.


Tylko pod koniec lutego eksperci firmy wykryli kilka tysięcy takich maili. Schemat składa się z kilku etapów. Na początku potencjalna ofiara otrzymuje e-maila, rzekomo w imieniu regulatora, informującego ją, że wkrótce zostanie wprowadzony cyfrowy rubel. Wiadomość jest zwykle poparta „opiniami ekspertów”. Wskazują oni na poważny potencjał tego aktywa i konieczność jego zakupu. Odbiorcy są następnie kierowani na stronę internetową.

Na niej użytkownicy dowiadują się o nowym nieistniejącym projekcie Pavla Durova (twórcy Telegrama), który pozwoli im „zarobić miliony na zaawansowanej technologii”.

Na kolejnej stronie potencjalna ofiara jest proszona o wysłanie określonej kwoty pieniędzy, aby w przyszłości zarobić wielokrotnie więcej. Jedna ze stron odkrytych przez ekspertów z Kaspersky Lab obiecywała zarobek wynoszący 300 000 rubli.

W rzeczywistości wpłaty docierają do portfeli oszustów. Użytkownicy ryzykują również swoje poufne dane, jeśli podadzą je na stronie.

Schemat, jego etapy i treść stron oszustwa mogą się różnić. Informacje mogą być poparte wiadomościami audio od „przedsiębiorcy, który odniósł sukces” lub wdzięcznymi opiniami „uczestników programu”. Kaspersky Lab wyjaśnia:

Atakujący wykorzystują kilka legend i technik inżynierii społecznej jednocześnie, aby uśpić czujność użytkowników: wysyłają e-maile rzekomo w imieniu regulatora, spekulują na popularny temat, powołują się na znanego przedsiębiorcę i grają na chęci zarobienia szybkich, łatwych pieniędzy.

Eksperci dodali, że ich rozwiązania blokują każdego dnia ponad 200 000 e-maili z tego typu schematami.

Rosja tworzy usługę do śledzenia posiadaczy kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.