Rosyjscy naukowcy opracowują "kapsułę czasu" do dziedziczenia kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Rosyjscy naukowcy opracowują „kapsułę czasu” do dziedziczenia kryptowalut

Michał Misiura
Rośnie liczba zapowiedzi „śmierci BTC”

Naukowcy z Moskwy pracują nad „kapsułą czasu”, która pozwoli na przekazywanie kryptowalut w spadkach. Oparte na blockchainie rozwiązanie, umożliwi przesłanie danych dotyczących portfela do wyznaczonej osoby.

Oprócz kluczy do bitcoinów i haseł do różnych kont w „kapsule czasu” będzie można przechowywać również zdjęcia, teksty, nagrania i pliki wideo lub współrzędne ukrycia wartościowych rzeczy. Użytkownik wysyła link do odbiorcy, który musi założyć konto na stronie serwisu. „Kapsuła czasu” otworzy się dopiero o określonej godzinie w określonym dniu.

Umożliwi ona bezpieczne przechowywanie cyfrowych danych i aktywów – od haseł do sieci społecznościowych po klucze i portfele bitcoin – przekazali twórcy projekty.

Obecnie trwają pracę nad stroną internetową, za której pośrednictwem użytkownicy będą mogli odbierać swoje dane. Zaszyfrowane pliki będą przechowywane w SberCloud i duplikowane w DropBox i na innych witrynach. Twórcy projektu planują zebrać na finansowanie od 2 do 3 mln Rubli (ok. 160 tys. PLN). Nad rozwiązaniem pracują eksperci z Moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa, National Research Nuclear University i Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Gdzie trafiają kryptowaluty po śmierci?

Zeszłoroczny sondaż amerykańskiego Instytutu Kremacji ujawnił, że 89% inwestorów kryptograficznych martwi się o to, co stanie się z ich kryptowalutami gdy umrą – podeje news.btc. Tylko 23% inwestorów ma udokumentowany plan na taką ewentualność.

23 czerwca branżowe media obiegła informacja o śmierci bitcoinowego miliardera Mircea Popescu. 41-latek utonął  przy wybrzeżu Kostaryki, gdy podczas pływania, został porwany przez prąd. Jak sam twierdził był posiadaczem miliona bitcoinów, chociaż bardziej ostrożne szacunki mówiły o kilkudziesięciu tysiącach. Nie wiadomo czy Popescu myślał o przekazaniu komuś swojej fortuny i podjął jakieś kroki w tym celu. Jeśli nie, jego milion lub kilkadziesiąt tysięcy bitcoinów dołączą do pozostałych, które przepadły na zawsze. Według niektórych szacunków użytkownicy stracili jak dotąd dostęp do około 20% wszystkich istniejących BTC. 

Rośnie liczba zapowiedzi „śmierci BTC”
reklama
reklama