Rosyjscy górnicy krypto ukradli prąd o wartości 600 mln RUB | Wiadomości | CrypS.

Rosyjscy górnicy krypto ukradli prąd o wartości 600 mln RUB

Michał Misiura
power grid - electricity Mining

Rosyjska spółka energetyczna Rosseti poinformowała, że nielegalnie podpięci do sieci górnicy kryptowalut, ukradli do tej pory prąd o wartości 600 mln rubli (około 30 mln złotych). Przedstawiono także największe wykryte kopalnie.

Na oficjalnym kanale Rosseti w serwisie Telegram, opublikowano statystyki związane z kradzieżą prądu do kopania kryptowalut. Dane na ten temat zaczęto zbierać w 2017 roku i od tamtego czasu, przedsiębiorstwo szacuje swoje straty na 600 mln rubli. Dla porównania do czerwca 2020 było to 450 mln RUB. Wszystko wskazuje więc na skokowy wzrost zainteresowania nielegalnym górnictwem.

Według Rosseti działalność ukrytych kopalń kryptowalut to nie tylko szkody ekonomiczne, które ponosi spółka. Zdaniem przedsiębiorstwa stwarzają one zagrożenie przeciążeniem sieci i stwarzają ryzyko wypadków. Aby temu zapobiec Rosseti aktywnie wyszukuje i zamyka nielegalne kopalnie, które kradną prąd. Te mogą znajdować się wszędzie:

Miejsca do umieszczania farm górniczych mogą być różne – od dawnego kompleksu szklarni w małej wiosce w obwodzie murmańskim po budynek mieszkalny w prestiżowej części Moskwy. Dzisiejszym „liderem” jest Dagestan (Republika stanowi około 50% wszystkich wykrytych przypadków). – napisało Rosseti.

Top 3 złodziei prądu

Poza łącznymi wyliczeniami, Rosseti przedstawiło także bardziej indywidualny ranking największych wykrytych przypadków kradzieży. Top 3 przedstawia się w następujący sposób (zachowano oryginalne nazwy z wpisu na Telegramie):

  • 1 miejsce: „Budowniczowie z Elisty” – przedsiębiorstwo górnicze działało w byłej fabryce konstrukcji żelbetowych, która pomimo zamknięcia zużywała nadal przemysłowe ilości prądu. Łączne straty Rosseti wyniosły 109,7 mln rubli (5,5 mln złotych),
  • 2 miejsce: „Biznesmen z Machaczkały” – w swoim gospodarstwie rolnym trzymał 518 koparek. Nielegalne zużycie energii elektrycznej przekroczyło w tym przypadku 34,3 mln rubli (1,7 mln złotych).
  • 3 miejsce: „Przedsiębiorcy z regionu moskiewskiego” – „którzy w granicach bilansu spółki otworzyli gospodarstwo o obiecującej nazwie New Way„. Straty Rosseti oszacowano na 32,2 mln rubli.

Komunikat Rosseti na Telegramie

power grid - electricity
reklama
reklama