Rosja ograniczy zakup kryptowalut do 660 USD? | Wiadomości | CrypS.

Rosja ograniczy zakup kryptowalut do 660 USD?

Anna Sutowicz
Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowaluty

Rosyjskie Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kolejne ograniczenia w branży kryptowalut. Tym razem dąży do ograniczenia zakupu kryptowalut przez niewykwalifikowanych inwestorów do kwoty 50 000 rubli. Chce także, by uzyskanie statusu kwalifikowanego inwestora było trudniejsze.

Ministerstwo Finansów wyszło z propozycją ustalenia maksymalnej kwoty inwestycji w kryptowalutę do 50 000 rubli (ok. 660 USD). Takie ograniczenie miałoby dotyczyć niewykwalifikowanych inwestorów. Jednocześnie uzyskanie statusu kwalifikowanego inwestora miałoby być znacznie trudniejsze niż w tradycyjnym środowisku finansowym. Takie informacje przedstawił wiceminister finansów Aleksiej Moisejew.

Jak uzyskać status inwestora kwalifikowanego?

By móc uzyskać status inwestora kwalifikowanego, uczestnik musiałby spełnić minimum jeden z warunków:

  • posiadać na rachunkach aktywa o wartości co najmniej 6 mln rubli,
  • dokonywać transakcji z papierami wartościowymi na minimum taką samą kwotę w ciągu czterech kwartałów (łączna liczba transakcji musiałaby przekraczać 40),
  • posiadać wykształcenie kierunkowe, certyfikat specjalisty rynku finansowego lub doświadczenie w pracy w firmach finansowych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu rząd Rosji zatwierdził koncepcję Ministra Finansów w kwestii regulacji kryptowalut. Inwestorzy kryptowalutowi zostali podzieleni na kwalifikowanych i niekwalifikowanych. Elvira Nabiullina szefowa Banku Centralnego skomentowała koncepcję Ministerstwa Finansów:

W rozwoju kryptowalut widzimy zagrożenia dla dobrobytu obywateli, stabilności finansowej, rynku finansowego. Koncepcja Ministerstwa Finansów mówi o zaletach legalizacji. Wątpimy w to. Rząd nie omówił przyjętej koncepcji regulacji rynku, a dyskusja ma dopiero nadejść.

Prawdopodobnie dziś ma odbyć się spotkanie ministra finansów Antona Siluanowa, wicepremiera Dmitrija Grigorenko i szefowej Banku Centralnego Elwiry Nabiulliny w kwestii obrotu kryptowalutami. 

Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją koncepcję po tym, jak Bank Centralny wyszedł z propozycją wprowadzenia zakazu operacji z aktywami kryptograficznymi w Rosji z uwagi na „ogromne ryzyko stabilności finansowej”. Ministerstwo ostrzegało wówczas, że zakaz kryptowalut spowoduje odpływ technologii i specjalistów z kraju.

Osoby prywatne, jak i organizacje muszą zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej otrzymane kryptowaluty
reklama
reklama