Rosja: Ministerstwo Finansów proponuje karać osoby, które nie zgłoszą kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Rosja: Ministerstwo Finansów proponuje karać osoby, które nie zgłoszą kryptowalut

Michał Misiura
rosja kryptowaluty

Poprzednie propozycje zmian w rosyjskim prawie dotyczącym kryptowalut, określono przez branżę i ekspertów jako istotne ograniczanie rynku. Ich zaktualizowana wersja idzie jednak jeszcze dalej.

Jak donosi Kommiersant, Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej rozesłało zaktualizowany pakiet dokumentów dotyczących regulacji kryptowalut. Dokumenty trafiły do odpowiednich departamentów i zakładają nowelizację Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu administracyjnego, Ordynacji podatkowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Wśród zapisów pojawiła się propozycja wprowadzenia odpowiedzialności karnej dla osób, które nie zgłoszą, że posiadają kryptowaluty. Dotyczyłoby to zarówno osób fizycznych jak i prawnych, które otrzymały w ciągu roku cyfrowe aktywa o wartości powyżej 100 000 rubli (5000 złotych). Zdaniem ministerstwa informacje na ten temat powinny znaleźć się w rocznym sprawozdaniu finansowym wraz z wykazem transakcji.

Według propozycji urzędników osoby, które nie zgłosiłyby, że obracały lub posiadają kryptowaluty w kwocie powyżej 1 mln rubli, powinny podlegać odpowiedzialności karnej. Byłoby nią nawet 3 lata pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 30% aktywów kryptograficznych skazanego, ale nie mniej niż 50 tysięcy rubli.

Nie tylko indywidualni posiadacze

Propozycje resortu nie ograniczają się wyłącznie do indywidualnych użytkowników, którzy mieliby obowiązek raportować swoje transakcje oraz zawartość portfeli kryptowalut. Rosyjskie Ministerstwo Finansów, chciałoby zobowiązać do tego także giełdy. Platformy wymiany kryptowalut oraz inne firmy związane z branżą, miałyby obowiązek przesyłać sprawozdania dotyczące swoich operacji finansowych oraz aktywności klientów. Tego rodzaju raporty trafiałyby na biurka urzędników co kwartał.

Przytaczani przez Kommiersant eksperci wyrażają wątpliwości w kwestii wielu zapisów, które znalazły się w propozycjach ministerstwa. Według współzałożyciela Exante – Anatolija Knyazeva tak poważna odpowiedzialność wydaje się nieproporcjonalna. Ponadto wskazywano na wyraźny pośpiech legislatorów z Ministerstwa Finansów. Świadczy o tym zapis zakładający wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla osób prawnych. Według Dmitrija Zacharowa, dyrektora generalnego Moskiewskiej Szkoły Cyfrowej, pojęcie takie w ogóle nie istnieje w rosyjskim systemie prawnym.

Źródło: Kommiersant

rosja kryptowaluty
reklama
reklama