Rosja kontroluje internet | Wiadomości | CrypS.

Rosja kontroluje internet

Michał Misiura
russia - rosja

Wraz z początkiem listopada, weszło w życie kontrowersyjne prawo, które daje rządowi Rosji możliwość odcięcia kraju od globalnego internetu. 

Ustawa, którą podpisał w maju Władimir Putin, praktycznie przekazuje kontrolę nad siecią w ręce rosyjskich służb. Na mocy nowego prawa, każdy dostawca internetu musi zainstalować, dostarczone przez władze urządzenie, którego jednym z zadań, będzie kontrola ruchu. W ten sposób, Moskwa otwiera sobie furtkę do masowego nadzoru nad społeczeństwem. Możliwa stanie się cenzura treści w internecie. Ponadto osoby cieszące się zainteresowaniem rosyjskich służb, staną się dla nich łatwiejsze do szpiegowania.

Według rosyjskich władz, ustawanie nie ma jednak na celu wprowadzania inwigilacji i ograniczania swobód. Jej zatwierdzenie argumentują tym, że chodzi im o to, aby rosyjskie strony internetowe były dostępne dla użytkowników, nawet wtedy gdy zostaną odłączone od globalnego internetu, co mogłoby wynikać z awarii lub cyber ataku.

Nowe prawo spotkało się z niezgodą wielu obywateli. Na ulicach rosyjskich miast odbywały się protesty przeciwko ustawie. Zdaniem ekspertów jej wejście, może dać Rosji narzędzie do budowy zamkniętego środowiska, które będzie przypominać system funkcjonujący w Chinach, gdzie dzięki Wielkiej Zaporze, sieć znajduje się pod pełną kontrolą władzy. W perspektywie najbliższych miesięcy, być może uda nam się przekonać, czy intencje rosyjskiego rządu, były rzeczywiście wolne od autorytarnych pobudek.

russia - rosjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.