Roboty AI chcą zabrać pracę kolejnej grupie zawodowej. Są na tym polu bezwzględne! | Wiadomości | CrypS.

Roboty AI chcą zabrać pracę kolejnej grupie zawodowej. Są na tym polu bezwzględne!

Jacek Walewski
Sztuczna inteligencja zabierze Ci pracę

Rewolucja AI dotarła do… gastronomii. Aż 70 procent restauracji we Włoszech będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, wynika z  raportu „Gastronomia i technologia”. Część z lokali „zatrudni” nawet kelnerów-roboty.


  • We Włoszech pojawiła się pierwsza restauracja, w której obsłudze pomagają roboty,
  • Maszyny dostarczają jedzenie do stolików.

AI pomoże zamówić Ci pizzę

Często mówi się o tym, że AI zacznie zabierać pracę copywriterom, artystom a nawet prawnikom czy lekarzom. Kelnerzy byli dotąd bezpieczni. Okazuje się, że Terminator patrzy i w ich kierunku. I marzy o ich napiwkach!

We wspomnianym raporcie wskazano, że połowa restauratorów we Włoszech uważa, że AI pozwala zaoszczędzić 20 godzin pracy załogi tygodniowo. Aż 84 procent lokali (w tym sieci fast food) korzysta z narzędzi opartych na nowych technologiach, które pomagają w prowadzeniu rachunków, rezerwacji i przyjmowaniu zamówień. Trzy czwarte restauracji wykorzystuje nowoczesne technologie w kuchni jako wsparcie. AI pomaga podnosić jakość żywności, a do tego optymalizować czas i zapasy.

Skąd jednak pomysł, że za jakiś czas obsługiwać w restauracji będą nas roboty? Stąd, że taka robotyczna rewolucja już trwa! Np. w barze w Rapallo koło Genui, który słynie z tego, że gościem bywał w nim Ernest Hemingway, maszyny już znalazły zajęcie. Projektanci nadali im ludzki kształt, ubrali całkiem ładne fartuszki i uzbroili w tace. Jak na razie kelnerzy nie stracili jednak jeszcze pracy i nadal przyjmują zamówienia. Roboty tylko dostarczają do stolików zamówione posiłki.

Czy jednak ludzka obsługa powinna szkolić się już z kładzenia kafelek lub tynkowania? Póki maszyny nie będą potrafiły odpowiedzieć na podchwytliwe pytanie, „jakie wino poleca Pan do tatara”, kelnerzy będą spać spokojnie. To jednak nie wszystko…

Roboty są grzeczne i nie naplują Ci do zupy

Wspomniani terminatorzy-kelnerzy robią już wiele, by wygryźć z pracy swoich ludzkich kolegów i koleżanki. Przymilają się do klientów, mówiąc im: „Oto wasze zamówienie”. Do tego życzą smacznego. Potem proszą jeszcze klientów, by ci pozdejmowali talerze oraz napoje z tacy, a potem dotknęli ich dłoni. To ostatnie to dla maszyny znak, że wykonała swoją pracę.

Na tym jednak popisy robotów się nie kończą. Te potrafią też zaśpiewać piosenkę urodzinową, gdy dostarczają do stolika tort. Kiedy zaś jakiś nieszczęśnik stanie im na drodze, przepraszają i mówią złowrogim tonem: „zawadzasz mi”. 

Sztuczna inteligencja zabierze Ci pracęreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.