Ripple przedstawia swoją wizję regulacji kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ripple przedstawia swoją wizję regulacji kryptowalut

Zerelik Maciej
transakcja na 40 milionów XRP do giełdy BitStamp

Ripple opublikowało propozycję regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Projekt został przedstawiony w trakcie toczącej się batalii prawnej Ripple z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Ripple, firma stojąca za tokenem XRP, opublikowała zestaw wytycznych dotyczących regulacji branży blockchain i kryptowalut, które nazwała „prawdziwym podejściem do regulacji kryptowalut”. Według szefa polityki publicznej Ripple, Susan Friedman, zostały one opracowane częściowo dzięki dyskusjom z organami regulacyjnymi i członkami Kongresu.

Propozycja sugeruje podejście trójstronne: zachęcanie do współpracy publiczno-prywatnej, dostosowanie istniejących już ram regulacyjnych oraz tak zwane „piaskownice” innowacji kryptowalutowych.

Współpraca publiczno-prywatna zachęca organy regulacyjne do współpracy z podmiotami branży kryptowalutowej i uczestnikami rynku przy tworzeniu przepisów. Ripple wskazał na doskonały przykład. Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021, który przeszedł w Izbie Reprezentantów w kwietniu, ale czeka na rozpatrzenie w Senacie.

Drugim kluczowym elementem w propozycji Ripple jest wykorzystanie istniejących już ram regulacyjnych poprzez dostosowanie ich do aspektów kryptowalut. Ripple chwali amerykańskie rynki finansowe ze względu na „istniejące ramy regulacyjne, w ramach których działają”. Firma wydaje się być też przekonana, że samo dostosowanie istniejących już regulacji mogłoby „zapewnić jasność, której potrzebują innowatorzy oraz ochronę rynku, na którą zasługują konsumenci”.

W tym celu, Ripple opowiada się zarówno za Securities Clarity Act (SCA), która została wprowadzona w lipcu, jak i Digital Commodity Exchange Act (DCEA) z zeszłego roku. SCA oraz DCEA, odróżniałaby „aktywa kontraktów inwestycyjnych” od papierów wartościowych, a DCEA definiowałaby (na poziomie federalnym) „cyfrową giełdę towarową” oraz przyznałaby uprawnienia i nadzór CFTC.

Wreszcie, Ripple proponuje piaskownice innowacji dla kryptowalut. Są one systemami „bezpiecznej przystani”, które pozwalają twórcom sieci na wprowadzanie produktów i rozwój „przez ograniczony okres czasu bez konieczności przestrzegania federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, pod warunkiem spełnienia określonych warunków”.

transakcja na 40 milionów XRP do giełdy BitStamp
reklama
reklama