Ripple przedstawia swoją wizję regulacji kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ripple przedstawia swoją wizję regulacji kryptowalut

Maciej Zerelik
transakcja na 40 milionów XRP do giełdy BitStamp

Ripple opublikowało propozycję regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Projekt został przedstawiony w trakcie toczącej się batalii prawnej Ripple z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Ripple, firma stojąca za tokenem XRP, opublikowała zestaw wytycznych dotyczących regulacji branży blockchain i kryptowalut, które nazwała „prawdziwym podejściem do regulacji kryptowalut”. Według szefa polityki publicznej Ripple, Susan Friedman, zostały one opracowane częściowo dzięki dyskusjom z organami regulacyjnymi i członkami Kongresu.

Propozycja sugeruje podejście trójstronne: zachęcanie do współpracy publiczno-prywatnej, dostosowanie istniejących już ram regulacyjnych oraz tak zwane „piaskownice” innowacji kryptowalutowych.

Współpraca publiczno-prywatna zachęca organy regulacyjne do współpracy z podmiotami branży kryptowalutowej i uczestnikami rynku przy tworzeniu przepisów. Ripple wskazał na doskonały przykład. Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021, który przeszedł w Izbie Reprezentantów w kwietniu, ale czeka na rozpatrzenie w Senacie.

Drugim kluczowym elementem w propozycji Ripple jest wykorzystanie istniejących już ram regulacyjnych poprzez dostosowanie ich do aspektów kryptowalut. Ripple chwali amerykańskie rynki finansowe ze względu na „istniejące ramy regulacyjne, w ramach których działają”. Firma wydaje się być też przekonana, że samo dostosowanie istniejących już regulacji mogłoby „zapewnić jasność, której potrzebują innowatorzy oraz ochronę rynku, na którą zasługują konsumenci”.

W tym celu, Ripple opowiada się zarówno za Securities Clarity Act (SCA), która została wprowadzona w lipcu, jak i Digital Commodity Exchange Act (DCEA) z zeszłego roku. SCA oraz DCEA, odróżniałaby „aktywa kontraktów inwestycyjnych” od papierów wartościowych, a DCEA definiowałaby (na poziomie federalnym) „cyfrową giełdę towarową” oraz przyznałaby uprawnienia i nadzór CFTC.

Wreszcie, Ripple proponuje piaskownice innowacji dla kryptowalut. Są one systemami „bezpiecznej przystani”, które pozwalają twórcom sieci na wprowadzanie produktów i rozwój „przez ograniczony okres czasu bez konieczności przestrzegania federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, pod warunkiem spełnienia określonych warunków”.

transakcja na 40 milionów XRP do giełdy BitStamp
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.