Reuters: branża finansowa i rządy nie ufają kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Reuters: branża finansowa i rządy nie ufają kryptowalutom

Michał Misiura
U.S. Capitol

Większość firm i instytucji finansowych uważa kryptowaluty za ryzyko – wynika z badań przeprowadzonych przez niezależny think tank. Autorzy ankiety ustalili, że aż 90% respondentów „martwi się wykorzystaniem kryptowalut do prania pieniędzy”.

Badanie, o którym pisze Reuters, przygotował think tank – „Royal United Services Institute i Association of Anti-Money Laundering Specialists”. Jego przedstawiciele rozesłali ankiety do setek różnych podmiotów. Na ich liście znalazły się instytucje finansowe, organy ścigania, agencje regulacyjne, a także firmy prawnicze i ubezpieczeniowe. Łącznie zebrano 550 odpowiedzi.

Według badania: 

  • 90% respondentów uważa kryptowaluty za narzędzie wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy,
  • 80% respondentów obawia się, że kryptowaluty są używane do obchodzenia sankcji nakładanych na tradycyjnym rynku finansowym,
  • 60% respondentów uważa, że kryptowaluty są raczej ryzykiem niż szansą (za szansę uznaje je tylko 1/5 badanych),
  • „wszyscy respondenci zgadzają się, że kryptowaluty są podatne na ataki przestępców”.

Zdaniem Reutersa badanie to jest jednym z najbardziej szczegółowych wysiłków, które podjęto do tej pory, w celu poznania globalnej opinii na temat kryptowalut. Wyniki ukazały, że wśród instytucji finansowych oraz rządowych organów dominuje utrzymujący się od lat, stereotypowy wizerunek kryptowalut, kojarzonych z narzędziem w rękach przestępców. Według Reutersa, dla branży krypto oznacza to cięższą walkę w celu uzyskania szerokiej akceptacji na globalnej arenie.

Tło artykułu

Dziennikarze Reutersa wspomnieli o badaniu Chainalysis, z którego wynika, że do przestępstw wykorzystywany jest zaledwie 1% aktywów na rynku kryptowalut. Mimo to więcej miejsca poświęcono przykładom ich nielegalnego użycia. Autorzy tekstu wskazywali na lipcowy hack na Twitterze, który „pokazał, że cyfrowe waluty są popularne wśród cyberprzestępców”. Z artykułu można było dowiedzieć się także, że kryptowaluty wykorzystywane są do finansowania organizacji terrorystycznych, takich jak Hamas, Al-Kaida i Państwo Islamskie.

Źródło: Reuters

U.S. Capitol
reklama
reklama