Reforma płatności i kryptowalut w Australii | Wiadomości | CrypS.

Reforma płatności i kryptowalut w Australii

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
australia prawo

Australijski rząd udzielił poparcia wielu propozycjom regulacyjnym dotyczącym kryptowalut. Rozważa również możliwość wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Zauważa potrzebę wprowadzenia przepisów, które chroniłyby konsumentów bez przytłumienia innowacji.

Cel reformy

Propozycje regulacyjne dotyczą “planu reformy płatności i kryptowalut”. Jego celem jest zapewnienie większego nadzoru i zwiększenie uprawnień Ministra Finansów Australii przede wszystkim w ustalaniu zasad systemów płatności. Uzasadnieniem planu jest zapewnienie konsumentom możliwości kupna oraz sprzedaży w regulowanym środowisku. Konieczne stało się wprowadzenie nowych zasad dla firm przechowujących aktywa kryptograficzne w imieniu konsumentów. Celem pakietu jest także zapewnienie większego nadzoru i zwiększenie uprawnień Ministra Finansów Australii w kwestii ustalania zasad systemu płatności. Zdaniem koalicji jest to szansa na wprowadzenie większej przejrzystości na rynku oraz zwiększenie konkurencji.

Poparcie rządu

Reformy, które uzyskały poparcie rządu dotyczą m.in.:

  • Systemu licencjonowania giełd kryptowalut,
  • Systemu wspólnego dostępu do nowych platform płatniczych,
  • Przepisów regulujących zdecentralizowane organizacje autonomiczne.

Propozycje odnoszące się do zgodności podatkowej i finansowej skierowano do rozpatrzenia odpowiednich organów rządowych.

Odrzucone reformy

Rząd odrzucił natomiast reformy dotyczące zniżek podatkowych w zakresie kopania bitcoinów. Michael Harris, czyli szef rozwoju korporacyjnego na giełdzie Swyftx stwierdził, że wprowadzenie tego rodzaju zniżek podatkowych jest kwestią polityczną.

W rzeczywistości każdemu rządowi prawdopodobnie trudno będzie oddzielić branżę taką jak wydobycie BTC od innych odbiorców energii, niezależnie od tego, jak chwalebny jest zamiar.

Inwestycje w kryptowaluty są w Australii coraz bardziej powszechne. Jednakże, sektor ten nadal jest słabo regulowany. Skutkiem realizacji planu reformy płatności i kryptowalut ma być ochrona konsumentów oraz umieszczenie Australii na pozycji wiodącego światowego centrum kryptograficznego. Rozwiązanie niejasności regulacyjnych i podatkowych ma doprowadzić do zwiększenia zainteresowania konsumentów, wprowadzenia większej liczby nowych podmiotów oraz do większej liczby innowacji.

australia praworeklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.