Reforma płatności i kryptowalut w Australii | Wiadomości | CrypS.

Reforma płatności i kryptowalut w Australii

Anna Sutowicz
australia prawo

Australijski rząd udzielił poparcia wielu propozycjom regulacyjnym dotyczącym kryptowalut. Rozważa również możliwość wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Zauważa potrzebę wprowadzenia przepisów, które chroniłyby konsumentów bez przytłumienia innowacji.

Cel reformy

Propozycje regulacyjne dotyczą „planu reformy płatności i kryptowalut”. Jego celem jest zapewnienie większego nadzoru i zwiększenie uprawnień Ministra Finansów Australii przede wszystkim w ustalaniu zasad systemów płatności. Uzasadnieniem planu jest zapewnienie konsumentom możliwości kupna oraz sprzedaży w regulowanym środowisku. Konieczne stało się wprowadzenie nowych zasad dla firm przechowujących aktywa kryptograficzne w imieniu konsumentów. Celem pakietu jest także zapewnienie większego nadzoru i zwiększenie uprawnień Ministra Finansów Australii w kwestii ustalania zasad systemu płatności. Zdaniem koalicji jest to szansa na wprowadzenie większej przejrzystości na rynku oraz zwiększenie konkurencji.

Poparcie rządu

Reformy, które uzyskały poparcie rządu dotyczą m.in.:

  • Systemu licencjonowania giełd kryptowalut,
  • Systemu wspólnego dostępu do nowych platform płatniczych,
  • Przepisów regulujących zdecentralizowane organizacje autonomiczne.

Propozycje odnoszące się do zgodności podatkowej i finansowej skierowano do rozpatrzenia odpowiednich organów rządowych.

Odrzucone reformy

Rząd odrzucił natomiast reformy dotyczące zniżek podatkowych w zakresie kopania bitcoinów. Michael Harris, czyli szef rozwoju korporacyjnego na giełdzie Swyftx stwierdził, że wprowadzenie tego rodzaju zniżek podatkowych jest kwestią polityczną.

W rzeczywistości każdemu rządowi prawdopodobnie trudno będzie oddzielić branżę taką jak wydobycie BTC od innych odbiorców energii, niezależnie od tego, jak chwalebny jest zamiar.

Inwestycje w kryptowaluty są w Australii coraz bardziej powszechne. Jednakże, sektor ten nadal jest słabo regulowany. Skutkiem realizacji planu reformy płatności i kryptowalut ma być ochrona konsumentów oraz umieszczenie Australii na pozycji wiodącego światowego centrum kryptograficznego. Rozwiązanie niejasności regulacyjnych i podatkowych ma doprowadzić do zwiększenia zainteresowania konsumentów, wprowadzenia większej liczby nowych podmiotów oraz do większej liczby innowacji.

australia prawo
reklama
reklama