Rajd bitcoina (BTC) ma obecnie wpływ na decyzje Fedu | Wiadomości | CrypS.

Rajd bitcoina (BTC) ma obecnie wpływ na decyzje Fedu

Jacek Walewski
bitcoin btc fed

Tak, tytuł tego artykułu to nie chochlik drukarski. Ostatni wzrost kursu bitcoina może mieć faktyczny wpływ na politykę monetarną Stanów Zjednoczonych. A przynajmniej tak twierdzi strateg banku JPMorgan. 


  • Wzrosty wycen kryptowalut mogą skłonić Fed do opóźnienia cięć stóp proc. – uważa analityk JPMorgan.
  • Sprawa jest jednak o wiele bardziej wielowymiarowa.

Kurs bitcoina zadecyduje o przyszłej polityce Fedu?

Czy bitcoin z zabawki geeków komputerowych stał się potężnym walorem giełdowym, który wpływa nawet na Fed? Tak twierdzi główny strateg rynkowy JPMorgan Chase & Co., Marko Kolanovic. Jego zdaniem ostatnie wzrosty kursu największej kryptowaluty mogą przestraszyć urzędników z Rezerwy Federalnej.

Ci zaś dojdą do wniosku, że jest za szybko, by luzować politykę monetarną. Wielu ekspertów twierdzi, że pierwsze cięcia mogą nastąpić w połowie tego roku. Tyle że – ponownie powołując się na pracownika JPMorgan – teraz może się to zmienić.

Kolanovic twierdzi, że skok kursu bitcoina powyżej 60 000 USD „może utrzymać” stopy proc. w USA “na wyższym poziomie przez dłuższy czas, ponieważ przedwczesne obniżki stóp procentowych mogą spowodować dalszy wzrost cen aktywów lub spowodowanie kolejnego wzrostu inflacji”. 

Wskazał w tym kontekście nie tylko na rajd bitcoina, ale też akcji spółek technologicznych.

Nie jest w swojej opinii całkiem odosobniony. Patrick Felder, założyciel i CIO Prismatic Capital, twierdzi, że “urzędnicy federalni przyglądają się kursowi bitcoina”. Tyle że “to tylko jedna z setek rzeczy, na które patrzą”.

Osobiście uważam, że w tym roku obniżą stopy procentowe, ponieważ jest to rok wyborczy, ale w 2025 prawdopodobnie utrzymają je na wyższym poziomie niż przewidywano

– powiedział Felder serwisowi Decrypt.

Obecnie jeden bitcoin kosztuje nieco ponad 67 400 USD.

Co zrobi Fed?

Wróćmy do polityki monetarnej USA. Faktycznie, Fed to instytucja w pewnym sensie polityczna. Do tego Donald Trump zapowiedział już, że jeżeli wygra wybory, nie wybierze Jerome Powella na kolejną kadencję (o ironio, to on przed laty sprawił, że Powell w ogóle stanął na czele Fedu).

Obecny prezes banku centralnego ma więc żywotny interes w tym, by to Joe Biden pozostał w Białym Domu. Temu ostatniemu ożywienie na rynkach się zaś przyda. Do tego już z grudniowego raportu Fedu wynikało, że na ten rok przewidziano pierwsze obniżki.

Rezerwa Federalna w 2022 r. rozpoczęła agresywne podwyżki stóp procentowych, próbując zapanować nad inflacją, która była wtedy w USA na najwyższym od 40 lat poziomie. Akcje spółek technologicznych i kryptowaluty mocno przez to oberwały. Cięcia stóp mogą zaś napędzić mocną hossę.

bitcoin btc fedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.