Putin podpisał ważny dokument. Rosja ma sposób na ominięcie sankcji | Wiadomości | CrypS.

Putin podpisał ważny dokument. Rosja ma sposób na ominięcie sankcji

Karolina Kropopek
Wladimir-Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś (tj. 24 lipca br.) ustawę o cyfrowym rublu. Dzięki niej rosyjski bank centralny będzie mógł uruchomić pilotaż własnej cyfrowej waluty (CBDC).


Zgodnie z nowymi przepisami Centralny Bank Federacji Rosyjskiej będzie odpowiedzialny za nadzorowanie działania infrastruktury cyfrowego rubla oraz bezpieczeństwo przechowywanych cyfrowych aktywów. 

Rosyjskie CBDC na horyzoncie

11 lipca br. rosyjska niższa izba parlamentu Duma Państwowa przyjęła ustawę o cyfrowym rublu w trzecim czytaniu. Następnie 19 lipca br. Rada Federacji zatwierdziła ten projekt. Po złożeniu na nim podpisu przez prezydenta Rosji tamtejszy bank centralny będzie miał otwartą furtkę do prowadzenia testów związanych z CBDC już od przyszłego miesiąca. 

Cyfrowy rubel ma zostać zaprojektowany, jako mechanizm płatności i przekazów pieniężnych. Jego celem nie będzie zaś zaspakajanie potrzeb inwestycyjnych, czy spekulacyjnych. 

Przy pomocy CBDC będzie można dokonywać zdalnych płatności online, w podobny sposób, jak w przypadku płatności bezgotówkowych. Obok zaznaczono również, że cyfrowy rubel będzie mógł być także wykorzystywany offline, w przypadku braku połączenia z Internetem. 

Sposób na ominięcie sankcji?

Waluta cyfrowa, nad którą pracuje rosyjski bank centralny stanie się trzecią formą pieniądza obok gotówki i elektronicznej waluty fiducjarnej. Według pochlebnych komentarzy ze strony prezes banku centralnego Rosji – Elviry Nabiulliny CBDC może okazać się wygodne i opłacalne dla użytkowników. 

Rosja przyspieszyła swoje wysiłki związane z uruchomieniem cyfrowej waluty po szeregu sankcji, jakie zostały nałożone na nią przez inne kraje po jej ataku zbrojnym na Ukrainę. Wielu tamtejszych polityków zaczęło patrzeć przychylnie na technologię blockchain i kryptowaluty, jako środek przeznaczony do zawierania międzynarodowych transakcji. 

Oczywiście cyfrowy rubel ma być dodatkową opcją pieniądza dla Rosjan. Elvira Nabiullina podkreśliła, że nikt nikogo nie będzie zmuszał do jego używania. Mimo dużego postępu z szacunków wynika, iż masowe przyjęcie CBDC na terenie Rosji nie nastąpi przed 2025 r., a nawet 2027 r. 

Wladimir-Putinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.