Przewodniczący SEC: Kongres powinien rozważyć uregulowanie giełd kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Przewodniczący SEC: Kongres powinien rozważyć uregulowanie giełd kryptowalut

Zerelik Maciej
sec ma nową tymczasową prezeskę

Występując przed Komisją Usług Finansowych Izby w czwartek, nowo mianowany przewodniczący SEC Gary Gensler zasugerował, że Kongres powinien rozważyć uregulowanie giełd kryptowalutowych.

Dobrze byłoby rozważyć, czy wprowadzić ochronę inwestorów na giełdy kryptowalutowe. I myślę, że gdyby tak się stało – ponieważ w tej chwili giełdy handlujące tymi aktywami kryptowalutowymi nie mają ram regulacyjnych, ani w SEC, ani w naszej siostrzanej agencji, Commodity Futures Trading Commission – mogłoby to wzbudzić większe zaufanie.

– powiedział Gensler Rep. Patrickowi McHenry’emu.

W tej chwili nie ma regulatora rynku wokół tych giełd kryptowalutowych, a zatem nie ma naprawdę żadnej ochrony wokół oszustw lub manipulacji.

– dodał.

Dzisiejsze przesłuchanie dotyczyło głównie skutków styczniowego kryzysu w GameStop, ale Rep. McHenry pytał też o to, w jaki sposób SEC Genslera może wnieść więcej jasności regulacyjnej do świata aktywów cyfrowych i kryptowalut – coś, o co od lat zabiegają świadomi blockchaina eksperci prawni.

Niektórzy uważają brak ochrony konsumentów ze strony rządowych organów regulacyjnych za pozytywny aspekt: libertariańsko nastawionym wiernym Bitcoinowi podoba się brak barier ochronnych. Ale jest to również część tego, dlaczego handel kryptowalutami pozostaje ryzykowny. SEC i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) nadzorują kryptowaluty w niektórych przypadkach, ale ponieważ Bitcoin, Ethereum i inne główne tokeny nie są uważane za papiery wartościowe, giełdy, które nimi handlują, często mogą całkowicie omijać SEC.

Ostatni raport firmy CipherTrace, zajmującej się analizą blockchaina, wskazał na „nieuniknione” nasilenie się nielegalnej działalności w kryptowalutach w miarę dalszego rozwoju tej przestrzeni.

Pod koniec zeszłego miesiąca Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nazwie Eliminate Barriers to Innovation Act, która stara się rozwiązać niektóre z tych problemów. Została ona przedstawiona przez Rep. McHenry’ego jeszcze w marcu.

sec ma nową tymczasową prezeskę
reklama
reklama