Przecena bitcoina z okazji Black Friday. Cena BTC spada o 3000 USD w godzinę | Wiadomości | CrypS.

Przecena bitcoina z okazji Black Friday. Cena BTC spada o 3000 USD w godzinę

Redaktor: Albert Czajkowski
Co oznacza spadek BTC do poziomu 40,000 dolarów?

Kurs bitcoina osiągnął dziś 6-tygodniowe minimum spadając poniżej 54 500 dolarów, co doprowadziło do likwidacji 630 mln USD w longach. Pierwsza kryptowaluta notuje dzienne spadki na poziomie 6%, a czerwony kolor rozlał się po całym rynku.

W nocy z czwartku na piątek bitcoin osiągnął poziom 59 250 USD. Akcja cenowa nie doprowadziła jednak do próby sforsowania bariery 60 000 dolarów. Chwilę później kurs zaczął opadać, aż krótko po 8 rano, runął w dół z 57 500 USD do poziomu poniżej 44 500. Wyprzedaży towarzyszyła likwidacja otwartych długich pozycji na instrumentach pochodnych BTC, która doprowadziła inwestorów do strat rzędu 630 mln dolarów.

Obecnie kurs bitcoina oscyluje w okolicy 54 500 USD. Wiele czołowych altcoinów odnotowało jeszcze większe spadki. 24-godzinna zmiana ceny Ethereum to w tej chwili – 7%, binance coin notuje stratę 9%, a solana osunęła się o aż 10%.

Przyczyny czarnego piątku na rynku kryptowalut

Jako jeden z powodów, którym próbuje się tłumaczyć dzisiejsze spadki na rynku krypto jest wzmocnienie dolara. Indeks walutowy dolara amerykańskiego (DXY) osiągnął dziś najwyższy poziom od czerwca 2020 roku, przełamując długą złą passę. Wielu krypto-analityków wskazuje na fakt, że bitcoin wykazywał tradycyjnie odwrotną korelację do DXY.

Amerykańska gospodarka radzi sobie teraz na tyle dobrze, że istnieje ryzyko podniesienia stóp procentowych przez Fed. W takim scenariuszu może dojść do głębszej korekty na giełdzie i zapewne także na rynku kryptowalut.

Inną przyczyną spadków może być zrzucanie ryzykownych aktywów przez inwestorów, którzy obawiają się o to jak wpłynie na rynek kolejna fala pandemii koronawirusa.

Czy to koniec bitcoinowej hossy?

Pomimo spadków część znanych analityków nie traci nadziei, wskazując na wydłużenie się cyklu wzrostów bitcoina. Taką tezę stawia m.in. Michaël van de Poppe, który poradził jednocześnie realizować zyski na altcoinach, które zaliczyły w ostatnim czasie rekordowe wzrosty.

Poppe odniósł się do modelu stock-to-flow, autorstwa analityka o pseudonimie PlanB, który przyznał, że jego listopadowa prognoza może okazać się błędna po sprawdzających się typach z ostatnich 3 miesięcy. Także on uważa jednak, że cykl ulegnie przedłużeniu.

Żeby dowiedzieć się na ile są to chłodne prognozy, a na ile myślenie życzeniowe, musimy jednak zaczekać obserwując rynek. Kryptowaluty to ryzykowne aktywa, dzięki którym można osiągnąć duże zyski, jak i duże straty. Rynkowa matematyka wskazuje na to, że traci większość osób, tak więc aby nie być jedną z nich, zawsze opieraj się przede wszystkim na własnej analizie i weryfikuj wszystkie informacje.

Tekst nie stanowi porady inwestycyjnej.

Co oznacza spadek BTC do poziomu 40,000 dolarów?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.