Promotorzy BitConnect muszą zapłacić 12 mln USD odszkodowania i kar | Wiadomości | CrypS.

Promotorzy BitConnect muszą zapłacić 12 mln USD odszkodowania i kar

Zerelik Maciej
promotor bitconnect z australii stanie przed sądem

Świat kryptowalut jest bliski zakończenia jednego z jego najmroczniejszych – i w pewnym stopniu najdziwniejszych – rozdziałów. SEC zgodził się bowiem na porozumienie z głównymi promotorami najsłynniejszego schematu Ponzi w historii branży – BitConnect. Joshua Jeppesen, Michael Noble i Laura Mascola będą musieli zapłacić łącznie 12 mln dolarów.

SEC w dniu 28 maja 2021 r. złożyła pozew przeciwko Jeppesenowi, Noble i Mascoli. Na tym samym dokumencie agencja umieściła też inne nazwiska – Ryan Maasen, Graig Grant i Trevon Jones. Ugoda nie zawiera jednak trzech ostatnich nazwisk, co oznacza, że śledztwo nie zostało zakończone. Wygląda na to, że FBI nadal zbiera jak informacje dot. tych postaci. SEC wyjaśnił, że zażądał Bitcoina i dolarów amerykańskich jako dwóch oddzielnych metod płatności:

W dniu 13 sierpnia 2021 roku Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku wydał wyrok przeciwko Michaelowi Noble (a.k.a. Michael Crypto) i ostateczny wyrok przeciwko Joshua Jeppesen za ich zaangażowanie w BitConnect i promowanie jego „programu pożyczkowego”. Sąd wydał również prawomocny wyrok przeciwko Laurze Mascoli jako pozwanemu pomocniczemu. Zgodnie z wyrokami, pozwani i pozwany pomocniczy zostali zobowiązani do łącznej zapłaty ponad 3,5 miliona dolarów i 190 Bitcoinów odszkodowania i odsetek z góry.

Ugoda finansowa została uzgodniona w następujący sposób:

  • Jeppesen zapłaci 3 039 485 USD odszkodowania i odsetkach, 190 Bitcoinów oraz karę w wysokości 150 000 USD. Aby spełnić swoje zobowiązanie do zapłaty należnego odszkodowania w kryptowalucie, musi on również umożliwić dostęp do portfela BTC.
  • Michael Nobble zapłaci nieokreśloną kwotę w postaci odszkodowania, odsetki wstępne i kary cywilne. Sąd ustali tę kwotę w późniejszym terminie.
  • Mascola zapłaci 576 358 USD w ramach odszkodowania i odsetek wstępnych.

Czym był Bitconnect?

Bitconnect jest prawdopodobnie najbardziej znanym schematem Ponziego w świecie kryptowalut. Podczas swojego szczytu między końcem 2017 a początkiem 2018 r., udało mu się osiągnąć kapitalizację rynkową w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Sama kryptowaluta „projektu” trafiła do top10 kryptowalut. Miało to miejsce mniej więcej w tym okresie, kiedy BTC oscylował w granicach 20 000 USD.

BitConnect stał się sławny na całym świecie dzięki agresywnej kampanii marketingowej, programowi polecającemu, obietnicom wysokich zwrotów … i za sprawą najbardziej obciachowej i zabawnej prezentacji wszech czasów: słynnego mema z udziałem latynoskiego Carlosa Matosa.

Piramida upadła w styczniu 2018 roku, kiedy różne agencje państwowe w Stanach Zjednoczonych wydały nakazy zaprzestania działalności, oznaczając projekt jako scam.

promotor bitconnect z australii stanie przed sądem
reklama
reklama