Promotorzy BitConnect muszą zapłacić 12 mln USD odszkodowania i kar | Wiadomości | CrypS.

Promotorzy BitConnect muszą zapłacić 12 mln USD odszkodowania i kar

Redakcja
promotor bitconnect z australii stanie przed sądem

Świat kryptowalut jest bliski zakończenia jednego z jego najmroczniejszych – i w pewnym stopniu najdziwniejszych – rozdziałów. SEC zgodził się bowiem na porozumienie z głównymi promotorami najsłynniejszego schematu Ponzi w historii branży – BitConnect. Joshua Jeppesen, Michael Noble i Laura Mascola będą musieli zapłacić łącznie 12 mln dolarów.

SEC w dniu 28 maja 2021 r. złożyła pozew przeciwko Jeppesenowi, Noble i Mascoli. Na tym samym dokumencie agencja umieściła też inne nazwiska – Ryan Maasen, Graig Grant i Trevon Jones. Ugoda nie zawiera jednak trzech ostatnich nazwisk, co oznacza, że śledztwo nie zostało zakończone. Wygląda na to, że FBI nadal zbiera jak informacje dot. tych postaci. SEC wyjaśnił, że zażądał Bitcoina i dolarów amerykańskich jako dwóch oddzielnych metod płatności:

W dniu 13 sierpnia 2021 roku Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku wydał wyrok przeciwko Michaelowi Noble (a.k.a. Michael Crypto) i ostateczny wyrok przeciwko Joshua Jeppesen za ich zaangażowanie w BitConnect i promowanie jego “programu pożyczkowego”. Sąd wydał również prawomocny wyrok przeciwko Laurze Mascoli jako pozwanemu pomocniczemu. Zgodnie z wyrokami, pozwani i pozwany pomocniczy zostali zobowiązani do łącznej zapłaty ponad 3,5 miliona dolarów i 190 Bitcoinów odszkodowania i odsetek z góry.

Ugoda finansowa została uzgodniona w następujący sposób:

  • Jeppesen zapłaci 3 039 485 USD odszkodowania i odsetkach, 190 Bitcoinów oraz karę w wysokości 150 000 USD. Aby spełnić swoje zobowiązanie do zapłaty należnego odszkodowania w kryptowalucie, musi on również umożliwić dostęp do portfela BTC.
  • Michael Nobble zapłaci nieokreśloną kwotę w postaci odszkodowania, odsetki wstępne i kary cywilne. Sąd ustali tę kwotę w późniejszym terminie.
  • Mascola zapłaci 576 358 USD w ramach odszkodowania i odsetek wstępnych.

Czym był Bitconnect?

Bitconnect jest prawdopodobnie najbardziej znanym schematem Ponziego w świecie kryptowalut. Podczas swojego szczytu między końcem 2017 a początkiem 2018 r., udało mu się osiągnąć kapitalizację rynkową w wysokości 2,5 miliarda dolarów. Sama kryptowaluta “projektu” trafiła do top10 kryptowalut. Miało to miejsce mniej więcej w tym okresie, kiedy BTC oscylował w granicach 20 000 USD.

BitConnect stał się sławny na całym świecie dzięki agresywnej kampanii marketingowej, programowi polecającemu, obietnicom wysokich zwrotów … i za sprawą najbardziej obciachowej i zabawnej prezentacji wszech czasów: słynnego mema z udziałem latynoskiego Carlosa Matosa.

Piramida upadła w styczniu 2018 roku, kiedy różne agencje państwowe w Stanach Zjednoczonych wydały nakazy zaprzestania działalności, oznaczając projekt jako scam.

promotor bitconnect z australii stanie przed sądemreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.