Projekt ustawy w Arizonie chce uczynić Bitcoina legalnym środkiem płatniczym | Wiadomości | CrypS.

Projekt ustawy w Arizonie chce uczynić Bitcoina legalnym środkiem płatniczym

Redakcja
Rekordowe miesiące bitcoinowych górników w Ameryce Północnej

Senator z Arizony przedstawił projekt ustawy, której celem jest uczynienie Bitcoina legalnym środkiem płatniczym w tym stanie.

Jednostronicowy wniosek, oznaczony numerem SB1341, zmieniłby Arizona Revised Statutes, aby włączyć Bitcoina jako formę legalnego środka płatniczego.

Wspomina on konkretnie o BTC bez odniesienia do innych kryptowalut, nazywając go “zdecentralizowaną walutą cyfrową peer-to-peer … utrzymywaną na blockchainie Bitcoin”.

Zwraca również uwagę na jego wydobycie, zauważając, że “nowe jednostki … są generowane przez obliczeniowe rozwiązanie problemów matematycznych”. Co więcej, zauważa, że pierwotna kryptowaluta działa niezależnie od banków centralnych.

W części poprawki zawierającej listę rodzajów prawnego środka płatniczego, Bitcoin jest wymieniony na czwartej pozycji. Istniejące już formy prawnych środków płatniczych obejmują wszelkie środki wymiany uprawnione do spłacania długów, monety emitowane przez rząd oraz inne rodzaje monet z zawartością metali szlachetnych.

Mało prawdopodobne, że ustawa zostanie przyjęta

Niektórzy sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby ustawa odniosła sukces z powodów prawnych. Artykuł I, Sekcja 10, Klauzula 1 Konstytucji USA wyraźnie zabrania stanom ogłaszania aktywów prawnym środkiem płatniczym z wyjątkiem złotej lub srebrnej monety. W dokumencie czytamy:

Żaden stan nie będzie (…) czynił żadnej rzeczy oprócz złotej i srebrnej monety środkiem płatniczym w celu spłaty długów.

Oprócz możliwych problemów prawnych, jej przejście może utrudnić też reputacja senatora. Projekt został wysunięty przez senator Wendy Rogers, skrajnie prawicowego polityka, który niedawno znalazł się na szczycie listy ekstremistycznych retoryków. W związku z tym może ona nie zyskać dużego poparcia, biorąc pod uwagę jej inne skrajne poglądy.

Patrząc szerzej, Stany Zjednoczone nie uważają Bitcoina za prawny środek płatniczy. IRS uznaje BTC i inne kryptowaluty za “środek wymiany, jednostkę rozliczeniową, i / lub bank wartości … [który] nie ma statusu prawnego środka płatniczego w żadnej jurysdykcji.”

Poza Stanami Zjednoczonymi, Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy we wrześniu 2021 roku. Nie wiadomo, czy propozycja Rogers była umotywowana decyzją środkowoamerykańskiego kraju.

Rekordowe miesiące bitcoinowych górników w Ameryce Północnejreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.