Prezydent Turcji wypowiada wojnę kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Turcji wypowiada wojnę kryptowalutom

Maciej Żerelik
turcja cbdc

W miarę jak Bitcoin zyskuje coraz większą akceptację rynku, niektórym rządom się to nie podoba. Przykładem może być Turcja. W ostatnią sobotę, prezydent Tayyip Erdogan wypowiedział wojnę kryptowalutom.

Erdogan przedstawił swoje negatywne stanowisko podczas spotkania ze studentami w Mersin. Jeden z uczestników tego wydarzenia zapytał, czy turecki bank centralny jest zainteresowany przyjęciem kryptowalut. Odpowiadając na pytanie prezydent powiedział:

Jesteśmy w trakcie wojny przeciwko Bitcoinowi

Odpowiedź Erdogana zabrzmiała jakby Turcja mogła wprowadzić całkowity zakaz obrotu kryptowalutami. Nawiasem mówiąc, kraj ten już w kwietniu tego roku zakazał używania kryptowalut do dokonywania płatności. Nie zbanował jednak giełd, które nadal mogą umożliwiać handel.

Tureckie CBDC

Z drugiej strony, turecki bank centralny przygotowuje się do emisji CBDC – cyfrowej liry. Zakończył on już nawet etap Proof-of-Concept. Instytucja weszła też we współpracę z kilkoma lokalnymi firmami technologicznymi, takimi jak Havelsan i Aselsan oraz centrum nauki i technologii TUBITAK. Wszyscy razem utworzyli platformę „Digital Turkish Lira Collaboration Platform”.

W najbliższych miesiącach do tej platformy dołączy prawdopodobnie kilku deweloperów technologicznych. Poza tym bank centralny jest gotów zaprosić do pracy nad nią szerokie grono ekspertów. Oczywiście, cyfrowa lira będzie działać na platformie zasilanej blockchainem. To jeszcze bardziej zwiększy akceptację DLT w krajowym systemie płatności w Turcji.

Turecki bank centralny będzie kontynuował testy cyfrowej liry do 2022 roku. W międzyczasie oceni, czy technologia jest wystarczająco solidna, aby wdrożyć ją w całym kraju.

turcja cbdcreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.