Prezydent Turcji wypowiada wojnę kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Turcji wypowiada wojnę kryptowalutom

Zerelik Maciej
turcja cbdc

W miarę jak Bitcoin zyskuje coraz większą akceptację rynku, niektórym rządom się to nie podoba. Przykładem może być Turcja. W ostatnią sobotę, prezydent Tayyip Erdogan wypowiedział wojnę kryptowalutom.

Erdogan przedstawił swoje negatywne stanowisko podczas spotkania ze studentami w Mersin. Jeden z uczestników tego wydarzenia zapytał, czy turecki bank centralny jest zainteresowany przyjęciem kryptowalut. Odpowiadając na pytanie prezydent powiedział:

Jesteśmy w trakcie wojny przeciwko Bitcoinowi

Odpowiedź Erdogana zabrzmiała jakby Turcja mogła wprowadzić całkowity zakaz obrotu kryptowalutami. Nawiasem mówiąc, kraj ten już w kwietniu tego roku zakazał używania kryptowalut do dokonywania płatności. Nie zbanował jednak giełd, które nadal mogą umożliwiać handel.

Tureckie CBDC

Z drugiej strony, turecki bank centralny przygotowuje się do emisji CBDC – cyfrowej liry. Zakończył on już nawet etap Proof-of-Concept. Instytucja weszła też we współpracę z kilkoma lokalnymi firmami technologicznymi, takimi jak Havelsan i Aselsan oraz centrum nauki i technologii TUBITAK. Wszyscy razem utworzyli platformę „Digital Turkish Lira Collaboration Platform”.

W najbliższych miesiącach do tej platformy dołączy prawdopodobnie kilku deweloperów technologicznych. Poza tym bank centralny jest gotów zaprosić do pracy nad nią szerokie grono ekspertów. Oczywiście, cyfrowa lira będzie działać na platformie zasilanej blockchainem. To jeszcze bardziej zwiększy akceptację DLT w krajowym systemie płatności w Turcji.

Turecki bank centralny będzie kontynuował testy cyfrowej liry do 2022 roku. W międzyczasie oceni, czy technologia jest wystarczająco solidna, aby wdrożyć ją w całym kraju.

turcja cbdc
reklama
reklama