fbpx

Prawnik OneCoin domaga się uniewinnienia

Mariusz Przepiórka
onecoin - wielomiliardowa piramida finansowa Cyberprzestępczość

Mark Scott, pozwany w procesie dotyczącym kryptowalutowej piramidy finansowej OneCoin, domaga się uniewinnienia – informuje portal FinanceFeeds. Prawnik związany z oszustwem, odwołuje się od pierwszego werdyktu sądu, który obciążył go winą za pranie pieniędzy i oszustwa bankowe.

Według śledczych, jako partner w prawniczej spółce Locke Lord LLP wyprał około 400 mln USD pochodzących z OneCoin. Środki miały trafić do funduszy inwestycyjnych, które sam w tym celu założył. Za ten proceder otrzymał ponad 50 mln USD wynagrodzenia, które wydał na luksusowe samochody, jacht i kilka domów nad morzem. Sąd uznał go winnym zarzucanych mu czynów pod koniec ubiegłego roku. Prawnik zamierza jednak nadal walczyć.

W swym wniosku o uniewinnienie Scott podkreśla, że tylko 2 z 17 świadków spotkało go przed zatrzymaniem. W dodatku z oboma widział się tylko jeden raz. Według niego obciążające go dowody nie są wystarczające do wydania skazującego wyroku. Powołuje się przy tym na fakt, że dowody oskarżenia na jego udział w OneCoin opierają się wyłącznie na zeznaniach Konstantina Ignatowa, brata założycielki OneCoin, Rui Ignatowej.

Sprawą Scotta zajmuje się Sąd Okręgowy Południowego Dystryktu Nowego Jorku, do którego wpłynęło odwołanie od wcześniejszego wyroku.