Pracownicy JPEX ścigani przez Interpol. Jedno z większych oszustw finansowych w Hongkongu | Wiadomości | CrypS.

Pracownicy JPEX ścigani przez Interpol. Jedno z większych oszustw finansowych w Hongkongu

Jacek Walewski
Interpol Scam

Osoby stojące za giełdą kryptowalut JPEX z Hongkongu uciekły. Chodzi o aferę, która już teraz jest przez niektórych określana jako największe oszustwo finansowe w regionie. 


Skandal w Hongkongu

Według doniesień South China Morning Post z 23 września, policja otrzymała już ponad 2265 skarg od ofiar giełdy JPEX. Łącznie straciły one na aferze związanej z platformą około 178 milionów dolarów.

O co dokładnie chodzi? O to, że 15 września giełda JPEX podniosła opłaty za wypłatę środków do 999 tetherów. Tak, jeżeli ktoś chciał wypłacić np. 1000 USDT, w praktyce na jego portfel trafiał 1 USDT! Była to chyba dość dziwna próba zatrzymania kapitału na giełdzie. Tak przynajmniej można było to oceniać w pierwszych dniach. Teraz wiele zaczyna wskazywać na SCAM.

Służby zaczęły interesować się sprawą. Już teraz na liście osób aresztowanych w celu przesłuchania ich znajduje się m.in. influencer Joseph Lam Chok, który wielokrotnie podejmował próby publicznego zdystansowania się od giełdy. Policja aresztowała także trzech pracowników firmy z działu wsparcia technicznego oraz dwóch YouTuberów, Chana Wing-yee i Chu Ka-faia. Służby poszukują dyrektora Kwoka Ho-luna i innych influencerów, którzy promowali firmę.

Teraz policja potwierdziła, że kluczowe osoby powiązane z giełdą pozostają na wolności. Śledztwo jest w toku i prawdopodobne są dalsze zatrzymania w sprawie.

Wszystko ma być na tyle poważne, że Hongkong zwrócił się już o pomoc do Interpolu i innych międzynarodowych organów ścigania. Zapewne założono, że część osób z JPEX uciekło już za granicę. Wszystko dzieje się po tym, jak zidentyfikowano już pewne podejrzane transfery w kryptowalutach z giełdy na zewnętrzne portfele. To właśnie to sugeruje, że twórcy giełdy wypłacili środki klientów i uciekli. Policja zwróciła się do lokalnych dostawców usług telekomunikacyjnych o zablokowanie dostępu do strony internetowej giełdy.

Pierwsze podejrzenia związane z tym, że kluczowi menadżerowie firmy uciekli, pojawiły się już podczas konferencji Token2049 w Singapurze. 13 września zespół JPEX miał opuścić swoje stoisko firmowe. Wcześniej policja w Hongkongu aresztowała sześciu pracowników giełdy pod zarzutem prowadzenia nielicencjonowanej giełdy kryptowalut.

Giełda się broni

Sama firma broniła się tym, że chciała się zarejestrować we właściwych organach w Hongkongu. Twierdziła jednak, że została „niesprawiedliwie” potraktowana przez członków Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC).

Formalnie JPEX ma siedzibę w Dubaju. Ponoć posiada licencję na prowadzenie działalności w zakresie handlu kryptowalutami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Zarządzała aktywami o wartości około 2 miliardów dolarów.

Interpolreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.