Poziom bitcoinów na giełdach nadal spada. Co dane on-chain mówią o obecnych trendach? | Wiadomości | CrypS.

Poziom bitcoinów na giełdach nadal spada. Co dane on-chain mówią o obecnych trendach?

Karolina Kropopek
bitcoin

Ilość monet BTC trzymanych przez inwestorów na giełdach spadła w 2024 r. aż o blisko 10 miliardów dolarów. Trend ten może mieć związek z oczekiwaniami na znacznie większe wzrosty czołowej kryptowaluty, wywołane szokiem podażowym.


  • Tendencje wycofywania BTC z giełdy są jasne z uwagi na to, iż “stłumiony popyt” ze strony ETF-ów spot na BTC wraz z nadchodzącym halvingiem znacznie wpłyną na podaż bitcoina dostępną na rynku,
  • Inwestorzy zwykle zabierają swoje cyfrowe aktywa z giełd, gdy nie zamierzają sprzedawać ich w zakresie krótkoterminowym. Trzymanie ich w zewnętrznych portfelach ogranicza ryzyko, jakie wiąże się z CEX-ami. 

Poziom BTC na giełdach maleje

Odkąd na amerykańskim rynku pojawiły się bitcoinowe ETF-y spot aż 10 miliardów dolarów w BTC opuściło giełdy kryptowalut. Zgodnie z danymi pochodzącymi od Glassnode, od 11 stycznia br. salda na platformach handlowych zmniejszyły się o 136 000 BTC. 

Aktualne trendy są jednak postrzegane w pozytywny sposób. Co więcej, dynamika podaży BTC na giełdach dalej przechyla się na korzyść czołowej kryptowaluty. Platformy te notują masowe wycofywanie bitcoinów w obecnym kwartale. 

Odpływy BTC z giełd nie wykazują oznak spowolnienia. Tylko 27 marca br. wypłaty wyniosły ponad 22 000 BTC, co stanowi trzeci co do wielkości dzienny odpływ BTC w 2024 r. Jak się również okazuje, saldo bitcoinów na jednej z największych amerykańskich giełd – Coinbase – spadło do poziomu najniższego od kwietnia 2018 r. 

Inwestorzy chcą kupić więcej bitcoinów?

Obok analitycy zauważyli zwiększone salda stablecoinów na platformach handlowych. Zwykle inwestorzy sięgają po takie wirtualne waluty, gdy chcą mieć środki przygotowane na to, aby móc szybko wejść w rynek kryptowalut. 

Współtwórca platformy analitycznej CryptoQuant – JA Maartunn – zauważył niedawno gigantyczny wpływ stablecoina USD Coin (USDC) na Coinbase. Okazuje się, iż był to największy tego typu transfer w historii. Opiewał on na wartość 1,4 mld dol. w USDC. Ekspert ten zasugerował więc, że można zastanawiać się tu nad nadchodzącą silną presją zakupową. 

Rosnący optymizm związany z halvingiem

Należy mieć na uwadze to, iż za około 22 dni dojdzie do halvingu BTC. W ramach tego wydarzenia nagroda blokowa przyznawana górnikom, zostanie zmniejszona o połowę. Zamiast 6,25 BTC będą oni otrzymywać już tylko 3,125 BTC. To z kolei wpłynie na mniejszą dostępność nowych bitcoinów na rynku. 

Zwykle po halvingach dochodziło do wzrostów cenowych na BTC. Choć w okolicach tego wydarzenia pojawiała się korekta, w pewnym odstępie po nim bitcoin rósł w zakresie długoterminowym. Liczni członkowie branży liczą na to, iż tak będzie również i tym razem!

bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.