Pozew zbiorowy na 600 mln USD za zakaz reklamy kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Pozew zbiorowy na 600 mln USD za zakaz reklamy kryptowalut

Mariusz Przepiórka
pozew przeciwko firmom big tech w sprawie zakazu reklamy kryptowalut na kwotę 600 mln USD

Kancelaria prawna JPB Liberty złożyła w sądzie federalnym Nowej Południowej Walii pozew zbiorowy przeciwko spółkom Facebook i Google. Sprawa dotyczy naruszenia przepisów antymonopolowych i zakazu reklamy produktów kryptowalutowych w roku 2018.

Kancelaria JPB Liberty uważa, że zakaz, który został zliberalizowany w roku 2019 zniszczył rynek ICO oraz spowodował poważne straty finansowe w całej branży kryptowalutowej. Prezes kancelarii Andrew Hamilton przyznał, że giganci technologiczni działali w zmowie i stosowali zakaz reklamowania produktów kryptowalutowych, aby zniszczyć konkurencję w sektorze blockchain.

Pozew obejmuje roszczenia na łączną kwotę ponad 600 mln USD, a po stronie powodowej znalazło się wiele podmiotów z branży kryptowalutowej. Do pozwu można dołączyć do 21 sierpnia, więc bardzo możliwe, że suma roszczeń ostatecznie okaże się jeszcze większa. Hamilton nie wyklucza, że ostateczna kwota może wynieść nawet 300 mld USD. Koszty sądowe finansują m.in. przyjaciele i rodzina Hamiltona. Jeśli proces zakończy się sukcesem, poszkodowani otrzymają 70% zasądzonej kwoty, a 30% trafi do reprezentujących ich prawników.

Problemy branży na YouTube

W rozmowie z portalem Cointelegraph Hamilton zarzucił firmom, że wprowadzają takie zakazy pod pretekstem ochrony konsumentów. Tymczasem, w jego opinii, przykładowo portal YouTube pełny jest reklam oszustów podszywających się pod prezesów Ripple czy Binance. Hamilton wskazał też, że YouTube w takich sytuacjach często blokował prawdziwych przedstawicieli Binance, a aktywne pozostawały materiały oszustów. Giełda Binance nawet złożyła do sądu pozew w tej sprawie. Prawnik zauważył również, że według prowadzonych badań, większość oszustw związanych z kryptowalutami to próby podszywania się pod osoby związane z branżą krypto. Warto również, przypomnieć, że Facebook od pewnego czasu pracuje nad własną kryptowalutą, która nosi nazwę Libra.

pozew przeciwko firmom big tech w sprawie zakazu reklamy kryptowalut na kwotę 600 mln USDreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.