Powstała giełda, którą wspierają giganci z Wall Street. Listowane kryptowaluty mocno zyskują na wartości | Wiadomości | CrypS.

Powstała giełda, którą wspierają giganci z Wall Street. Listowane kryptowaluty mocno zyskują na wartości

Patryk Chodyniecki
Bitcoin na amerykańskich uczelniach

EDX to amerykańska giełda kryptowalut przeznaczona wyłącznie dla inwestorów instytucjonalnych. Uruchomiona dosłownie przed kilkoma dniami doprowadziła do wzrostu kursu najpopularniejszych cyfrowych aktywów. 


Świeżo powstała platforma już teraz posiada wsparcie takich gigantów finansowych, jak Citadel Securities, Fidelity Digital Assets i Charles Schwab. Założeniem platformy jest przekształcenie krajobrazu handlu aktywami kryptowalutowymi, oferując unikalny, bezdepozytowy model, który odróżnia ją od innych projektów. W chwili obecnej można na niej kupić takie kryptowaluty, jak: 

  • bitcoin (BTC), 
  • ether (ETH). 
  • litecoin (LTC),
  • bitcoin cash (BCH).

W związku z poparciem EDX przez dużych graczy musiało dojść do zmiany kursu kryptowalut oferowanych na tej właśnie platformie. 

BCH zyskuje na wartości

Dlaczego BCH rośnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie na EDX Markets. Chociaż projekt zaczął działać kilka dni temu, to zakłada on kupno etheru, litecoina, bitcoina oraz i bitcoina cash wyłącznie przez potężnych inwestorów instytucjonalnych. Dlaczego akurat taki kierunek tradingu? Odpowiedź jest prosta – chodzi o regulacje. 

Właśnie te konkretne kryptowaluty są zazwyczaj postrzegane jako towary przez organy regulacyjne, co znacznie łagodzi potencjalne wyzwania prawne

– wyjaśnia współzałożyciel firmy Sei Labs, Jeff Feng.

Tło regulacyjne a nowa giełda

Do chwili obecnej SEC zaatakowało wiele głównych spółek powiązanych z kryptowalutami za rzekome sprzedawanie niezarejestrowanych papierów wartościowych. Perturbacje prawne Binance i Coinbase, są już powtarzane jak mantra w kazusach prawnych pomiędzy SEC, a branżą kryptowalut.

Do tego wspomnieć należy o Krakenie, któremu przyszło zapłacić 30 milionów dolarów kary za rzekome niezarejestrowanie oferty i sprzedaży swojego programu stakingowego. To pokazuje, że nowe platformy szybko uczą się na błędach i starają się tworzyć coś, co SEC widzi jako legalne.

Problem w tym, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Sam Gary Gensler, który w 2018 roku na prowadzonych przez siebie wykładach chwalił kryptowaluty i uznawał, że nie są papierami wartościowymi – szybko zmienił swoje stanowisko. Klienci instytucjonalni mają jednak więcej do stracenia, więc być może w takim wypadku SEC nie będzie aż tak dociekliwie odnośnie działania giełdy. W związku z powyższym:

Na razie cztery tradycyjne kryptowaluty dadzą inwestorom przedsmak świata krypto. Ale sytuacja może się zmienić. Wraz z ewolucją regulacji i zrozumieniem różnych kryptowalut rynek staje się bardziej wyrafinowany, możemy przewidzieć, że giełdy takie jak EDX będą poszerzać swoją ofertę

–  zauważa Feng

Kryptowaluty w dobrej formie 

Mimo, że wartość Bitcoin Cash utrzymywała się w okolicach stu dolarów od połowy 2022 roku, to kurs gwałtownie wzrósł po tym, jak został on wymieniony właśnie przez nową giełdę kryptowalut. Tylko w ciągu tygodnia cena skoczyła o ponad 100%, a  w ciągu ostatniej doby – o 33,65 %. W momencie pisania tego artykułu BCH handluje na poziomie 302 dolary.

Kurs BCH. Źródło: Coinmarketcap.com

Cena BTC urosła do 31 200 dolarów, a w skali 24 godzin – BTC odnotował wzrost o 1.2 %. 

Wykres przedstawia kurs BTC. Źródło: Coinmarkecap.com

ETH w związku z notowaniem na giełdzie także odnotowało wzrost kursu, który stabilnie utrzymuje:

Wykres przedstawia kurs ETH. Źródło: Coinmarkecap.com

Litecoin od 20 czerwca 2023 r, odnotował wzrost o około 50%, który nadal utrzymuje. Obecnie tzw. młodszy brat BTC handluje w okolicach 95 dolarów.

Wykres przedstawia kurs LTC. Źródło: Coinmarketcup.com
Bitcoin na amerykańskich uczelniachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.