Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku | Wiadomości | CrypS.

Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku

Konrad Juszczyk
Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku

Firma zajmująca się badaniem zagrożeń opracowała wyniki powiązane z aktywnością cryptojackingu. Ponoć złośliwe oprogramowanie zmuszające komputer do wydobywania kryptowalut traci impet, szczególnie w przypadku wypadków, gdzie wydobywa się monero.

Koniec mody na cryptojacking

W badaniu firmy Unit 42 pod tytułem „Cloud Thread Report”, liczba ataków kryptowalutowych spadła po raz, pierwszy od 2018 roku. Badania koncentrowały się szczególnie na monero (XMR), także cryptojacking był głównym problemem, który firma chciała przeanalizować. Warto podkreślić, że ataki cryptojackingu wykorzystują głównie kryptowalutę prywatności XMR, co zostało dobrze udokumentowane w badaniach innych firm wywiadowczych.

Według raportu od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku tylko 17% organizacji na całym świecie z infrastrukturą opartą na chmurze miało aktywność związaną z cryptojackingiem. Oznacza to 6% spadek w porównaniu z okresem od lipca do września 2020 roku, kiedy to 23% firm zgłosiło takie incydenty. Chociaż pandemia zwiększyła aktywność kryptowalutową jak np. zakres kopania kryptowalut, najnowsze badania sugerują, że jest to, pierwszy odnotowany spadek incydentów związanych z cryptojackingiem od 2018 roku, gdy firma Unit 42 zaczęła śledzić tego rodzaju ataki.

Brak wystarczających środków bezpieczeństwa w firmach

Unit 42 ostrzega, że ​​firmy nie podejmują wystarczających środków bezpieczeństwa, aby zapobiec atakom na infrastrukturę ich chmury. Według licznych analiz organizacje zaniedbywały inwestycje zarządzania chmurą i zautomatyzowania kontroli bezpieczeństwa niezbędnej do zapewnienia należytego zabezpieczenia umieszczonych tam danych. Dodatkowo stworzyli oni poważne ryzyko zachęcające do naruszeń bezpieczeństwa firm, ujawniając niezaszyfrowane, wrażliwe dane w internecie. Warto podkreślić, że liczne kryzysy wywołane pandemią COVID-19 sprawiły, że sytuacja stała się trudniejsza i bardziej powszechna.

Brak wystarczających środków bezpieczeństwa w firmach

Mimo już spadającej popularności cryptojackingu, firma wywiadowcza zwróciła uwagę na rosnącą liczbę innych cyberataków jak ataki phishingowe. W obliczu wypływających danych na skalę masową stają się one największym zagrożeniem i nową ostoją dla oszustów. Dobrym przykładem incydentu, który z pewnością podsycił cały problem jest wyciek 500 milionów danych kont z Facebooka oraz LinkedIn. Podobna sytuacja dotknęła już typowo kryptograficzną firmę Ledger, z której pod koniec 2020 roku wyciekły dane 1 miliona użytkowników.

Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.