Ponad 60% podaży BNB w obiegu znajduje się pod kontrolą Changpeng Zhao. Jak to wpływa na jego fortunę? | Wiadomości | CrypS.

Ponad 60% podaży BNB w obiegu znajduje się pod kontrolą Changpeng Zhao. Jak to wpływa na jego fortunę?

BNB token

“Forbes” oszacował majątek Changpeng  Zhao na aż 61 miliardów USD. Oznacza to, że były CEO Binance jest na 24. miejscu w gronie najbogatszych osób na świecie. Jest tylko jedno “ale”.


  • CZ jest 24. najbogatszym człowiekiem na świecie,
  • Na jego majątek składają się jednak w dużej mierze zasoby tokena BNB.

Changpeng Zhao jest miliarderem, ale jest jeden problem

Changpeng Zhao (CZ) jest właścicielem aż 64% wszystkich binance coinów, jakie są w obiegu. Daje to około 94 miliony tokenów BNB.

Według analizy przeprowadzonej przez Gray Wolf Analytics, zespołowi założycielskiemu Binance przydzielono 80 milionów tokenów BNB, a firma nadal kontroluje 46 milionów tychże.

W raporcie wskazano na to, że Binance i CZ wspólnie posiadają 71% ze 147 milionów BNB w obiegu. Z kolei 90% udziałów Zhao w Binance i wartość jego udziału w kryptowalutach sprawiły, że stał się 24. najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem szacowanym na 61 miliardów USD.

BNB to natywny token giełdy Binance, używany do rozliczania opłat na platformie. Jego maksymalna podaż wynosi 200 milionów, ap po rynku krążą ponad 153 miliony tokeny.

Problemem dla CZ może okazać się “ruchliwy” kurs BNB. Przy 606 USD za token obecna kapitalizacja rynkowa tokena wynosi ponad 91 miliardów USD. Pamiętajmy jednak, że nie tak dawno – pod koniec 2023 r. – kosztował on nieco ponad 200 USD.

BNB cena
Wykres cenowy BNB na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka token, a tym samym samego Zhao. Zapewne w czasie hossy jego wartość wzrośnie. Tyle że pamiętajmy, że Binance już mocno oberwało ze strony władz USA, a to nie wpływa dobrze na kurs.

CZ w zakładzie karnym

W 2023 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) oskarżył Zhao i Binance o rzekome naruszenie sankcji i przepisów dotyczących prania pieniędzy.

CZ zawarł ugodę z prokuratorami amerykańskimi. Przyznał się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej i zgodził się ustąpić ze stanowiska kierowniczego w Binance.

Ugoda obejmowała również grzywny w wysokości aż 50 milionów USD dla byłego dyrektora generalnego i aż 4,3 miliarda USD dla Binance.

30 kwietnia Zhao został skazany na cztery miesiące więzienia przez amerykańskiego sędziego federalnego Richarda Jonesa. Groziła mu aż 3-letnia odsiadka.

Oczywiście CZ ma do czego wracać – jego majątek jest imponujący. Warto jednak też pamiętać, że dalsze ataki władz USA na Binance mogą “zbić” kurs BNB. I tak majątek biznesmena może łatwo i szybko stopnieć.

BNB tokenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.