Południowokoreańska giełda kryptowalut oskarżona o wyłudzenie 1,5 mld dolarów | Wiadomości | CrypS.

Południowokoreańska giełda kryptowalut oskarżona o wyłudzenie 1,5 mld dolarów

Zerelik Maciej
korea południowa kryptowaluty

Południowokoreańska giełda kryptowalut V Global została oskarżona o wciągnięcie 40 000 osób w piramidę finansową. Cała sprawa opiewa na kwotę ponad 1,7 biliona wonów, co odpowiada 1,5 miliarda dolarów.

Według korańskich władz, policja przeprowadziła naloty w wielu miejscach w kraju powiązanych z giełdą. Jej dyrektor generalny – znany jako Lee – miał prowadzić działalność bez zezwolenia organów regulacyjnych. W ramach śledztwa władze zablokowały środki znajdujące się na kontach spółki

Agencja policyjna Gyeonggy Nambu przeszukała siedzibę giełdy w południowym Seulu oraz 21 innych miejsc. Podczas nalotów zamroziła ponad 214 milionów dolarów. Jak podaje Yonhap News, nazwa giełdy to V Global.

Główne oskarżenie przeciwko giełdzie to pozyskanie depozytu w wysokości 1,7 biliona wonów (1,5 miliarda dolarów) od 40 000 członków w okresie od sierpnia 2020 do stycznia 2021 roku. W komunikacie podano, że większość osób to osoby starsze lub gospodynie domowe bez doświadczenia w handlu kryptowalutami.

Zbyt dobre, by było prawdziwe

Dochodzenie ujawniło, że giełda nakłaniała inwestorów do powierzenia środków, obiecując im, że zwrot będzie trzykrotnie wyższy niż początkowa inwestycja. Według władz, schemat zawierał element piramidy finansowej, ponieważ giełda obiecała wypłacać 1,2 miliona wonów (1065 dolarów) za każdego nowo zwerbowanego członka.

Raport potwierdził, że giełda płaciła niektórym członkom. Jednak osoby, które zapisały się wcześniej, otrzymywały fundusze od osób, które weszły na giełdę później, co jest wyraźnym elementem piramidy.

Koreańska policja wydaje się być pewna, że dobrze poradzi sobie z tym oszustwem. Ujawniła bowiem swój zamiar skonfiskowania 240 miliardów wonów (214 milionów dolarów) znajdujących się na koncie V Global, jeszcze przed rozpoczęciem procesu sądowego.

korea południowa kryptowaluty
reklama
reklama