Polska w TOP 10 pod względem liczby bankomatów kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Polska w TOP 10 pod względem liczby bankomatów kryptowalut

Redaktor: Albert Czajkowski
bitomat

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których znajduje się najwięcej bitomatów na świecie, posiadając 83 urządzenia.

Bitomaty w Polsce

Wzrost popularności kryptowalut i kwietniowe szczyty cenowe wielu projektów, w tym Bitcoina doprowadziły do wzrostu liczby krypto-bankomatów na całym świecie. Większość z tych urządzeń pozwala kupować tokeny za pomocą gotówki i kart, podczas gdy niektóre urządzenia umożliwiają transakcje dwukierunkowe, dając możliwość sprzedaży kryptowalut. Główne aktywa cyfrowe dostępne w takich bankomatach to: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i Bitcoin Cash (BCH), choć część z nich obsługuje również inne kryptowaluty jak Tether (USDT), Monero (XMR), czy nawet Dogecoin (DOGE).

Bankomaty kryptowalutowe na świecie
Źródło: https://coinatmradar.com/countries/

Zgodnie z danymi dostępnymi na platformie Coin ATM Radar, która bada i analizuje bankomaty kryptograficzne na całym świecie – Stany Zjednoczone są na pierwszym miejscu z 20654 urządzeniami, Kanada zajmuje miejsce drugie z 1644 urządzeniami, a następnie jest Wielka Brytania z około 194 bankomatami. Polska jest na 8 miejscu z 83 urządzeniami, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że Niemcy z większym zaludnieniem posiadają tylko 57 urządzeń.

kryptomaty w polsce
Źródło: https://coinatmradar.com/country/171/bitcoin-atm-poland/

Rosnąca sieć bitomatów wywołała wśród władz obawy, czy mogą one zostać wykorzystane do nielegalnych celów ze względu na brak weryfikacji tożsamości (weryfikację z dokumentem tożsamości przeprowadzamy tylko w przypadku, gdy kwota przekracza 15 tys. euro). Dla przykładu takie urządzenia można wykorzystywać do prania pieniędzy i omijania płacenia podatków, jednak według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) żadne przepisy w polskim prawodawstwie nie zabraniają, ani w żaden sposób nie ograniczają korzystania z bankomatów kryptowalutowych. Warto pamiętać, że operatorzy, którzy instalują i obsługują urządzenia kupujące oraz sprzedające kryptowaluty, nadal podlegają krajowym przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

bitomatreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.